Odborný garant pre neživotné poistenie Universal maklérsky dom Pavol Michalec uviedol, že v prípade škody na nehnuteľnosti sa môže stať, že poistné škodu nezmierni, alebo pokryje nedostatočne.

„Ceny nehnuteľností boli v období rokov 2009 až 2016 relatívne stabilné, potom začali mierne rásť, no pandemická súčasnosť ich ceny začala hnať raketovo hore," konštatoval Michalec. Tento nárast bude mať podľa neho aj vplyv na rast cien poistenia bývania.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Európska centrálna banka varuje pred rastúcim rizikom spľasnutia bubliny na trhu s bývaním

Pokračoval, že ľudia si súvislosti medzi rastom hodnoty svojho majetku a výškou poistnej sumy na ich poistke neuvedomujú. Na starých poistných zmluvách má totiž indexáciu, teda navyšovanie poistnej sumy o infláciu, dojednanú málokto.

Klienti častokrát nevedia, pred čím ich chráni indexácia

Podľa neho sa často stáva, že klienti finančných domov nedostali vysvetlenie, pred čím ich indexácia chráni. Ak aj áno, mnoho z nich vidí len to, že každý rok musia zaplatiť viac za poistenie.

Ak ju klienti nemajú, poistní špecialisti im zvyknú volať s tým, že by bolo vhodné upraviť si poistku. Indexácia však aj tak nemusí pokryť celú hodnotu nehnuteľnosti práve v takom období, aké zažívame dnes. Teda raketový rast cien nehnuteľností, prípadne, keď sa hodnota nehnuteľnosti zvýši napr. vďaka rekonštrukcii.

Kedy by ste mali uvažovať o prehodnotení výšky poistenia?

„Keď sa rozdiel medzi skutočnou hodnotou nehnuteľnosti a poistnou sumou blíži k desiatim percentám, odporúčame prehodnocovať jej poistenie," povedal Michalec.

Pri prekročení tejto hranice už totiž môže byť prípadná poistná udalosť riešená v režime podpoistenia, čo pre poškodeného vždy znamená menej peňazí od poisťovne, ako potrebuje na opravu alebo kúpu nového bytu či domu.

Ideálne je mať takú výšku poistenia, aby poisťovňa na vlastné náklady opravila poškodenú časť nehnuteľnosti, prípadne pri totálnych škodách postavila nový, taký istý dom, či „kúpila" podobný byt, o aký klienti prišli. Pri prudkom zdražovaní nehnuteľností však treba rátať aj s rastom cien poistiek.

„A to hlavne v prípade, že budú chcieť klienti krytie, ktoré ich bude skutočne chrániť, a nie iba poistenie pre poistenie, napríklad z dôvodu čerpania úveru," hovoril Michalec.

Na snímke sú bytové domy na Tupého ulici v Bratislave, v ktorých vlastní byty aj Ladislav Bašternák.
Neprehliadnite

Bývanie v okolí Bratislavy je lacnejšie, mladí to čoraz viac preferujú