Agresívnejšou formou než doteraz skúša Prima banka pod krídlami Penty zvábiť k sebe retailových sporiteľov. Kto vlastní osobný účet v banke, môže si k nemu založiť najviac tri sporiace účty, na ktorých banka sľubuje neštandardne vysokú úrokovú sadzbu päť percent ročne. Ponuka je to lákavá, také vysoké číslo sa nenachádza ani na žiadnych termínovaných vkladoch, hoci tie zvyknú banky úročiť vábnejšie než sporiace účty. V najbližšie porovnateľných ponukách banky úročia sporiace účty zhruba dvomi percentami. No podmienky ako sa k atraktívnemu zúročeniu v Prima banke dostať, sú pomerne okliešťujúce.

Sporenie musí byť pravidelné a klienti Prima banky sa už pri zakladaní sporiaceho účtu musia pevne rozhodnúť, koľko a ako dlho budú peniaze zbierať. Tieto parametre neskôr nemôžu meniť. Môžu sporiť rok, rok a pol alebo rovné dva roky. Prima banka na novom sporení pripíše klientovi úroky až na konci sporenia, peniaze sa počas sporenia neúročia.

Mesačne si na sporenie môžu odkladať fixne zvolenú sumu v intervale od 15 až 150 eur. Nemôžu urobiť žiadny mimoriadny vklad. Kto chce získať výhodný úrok, musí považovať nastavené sporenie za záväzné a počítať s ním. Ak by na bežnom účte nemal dostatok prostriedkov, ktoré sa majú do „prasiatka“ presunúť, banka sporiaci účet zruší. Klientovi vráti všetko, čo si nasporil, ale nepripíše mu žiadny úrok. Dostatok peňazí nemusí nevyhnutne znamenať vlastné klientove prostriedky. Ak má na účte dohodnutý kontokorentný rámec, banka strhne peniaze na sporenie aj z neho.

Tak ako nie sú na sporení možné mimoriadne vklady, nemožno z neho počas doby sporenia ani nič vybrať. Keby sa klient predsa len potreboval dostať k nazbieraným prostriedkom skôr, musí počítať s tým, že mu sporenie zanikne a ani v tomto prípade nedostane žiadny úrok. Ak si teda chce užiť výhodu v podobe vyššej úrokovej sadzby, musí nielenže zostať banke po celý čas verný a viesť v nej osobný účet, ale mať pri sporení dokonalú platobnú disciplínu.

Pre porovnanie Slovenská sporiteľňa, z ktorej do Prima banky prišiel jej súčasný šéf Jan Rollo, úročí prostriedky na sporiacom účte dvomi percentami, úroky pripisuje mesačne. Sadzbu zvýši na 2,5 percenta v prípade, že klientovi chodí výplata na účet (minimálne 250 eur). Doba sporenia nie je obmedzená, vkladať možno desať až 500 eur mesačne. Tento rok banka umožňuje aj mimoriadny vklad najviac päťtisíc eur. Prostriedky možno z účtu aj vyberať.

Porovnateľné sporenie s internetovými bankami, ktorých tradičnou ponukou sú najmä sporiace účty bez viazanosti alebo len s menšími obmedzeniami, mávala aj ČSOB. Od júla ponechala sporenie s dvojpercentným úročením len pre vlastných aktívnych klientov, ktorým chodia na účet pravidelne peniaze a robia trvalé platby. Priemerný mesačný zostatok na účte nesmie klesnúť pod 300 eur. Ak tieto podmienky klient nesplní, úročia sa mu nasporené peniaze 1,6 percentami. Takéto sadzby banka garantuje do konca septembra.

Ďalšie veľké banky Tatra banka a VÚB nemajú sporiace programy založené na zaujímavo úročenom neviazanom, či na krátky čas viazanom sporiacom účte. Tatra banka ponúka pri sporiacom systéme bonusový úrok 0,5 percenta (k základnej sadzbe 0,1 percenta). Podmieňuje ho odložením aspoň 15 eur za mesiac, pričom zároveň si človek nesmie zo sporiaceho účtu vyberať. Vo VÚB možno šetriť najmä cez platby kartou, sporivosť odmeňuje na prvých 10-tisíc eur jedným percentom, nad túto sumu len 0,5 percentom.

Priebežne aktualizované porovnanie úrokov na sporiacich účtoch nájdete na TotalMoney.sk

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch