ČSOB banka od júla prestala predávať sporiaci účet s úrokom porovnateľným s internetovými bankami každému. Pri úrokovej sadzbe dve percentá si na ňom môžu sporiť už len klienti banky a aj to nie všetci. Musia byť aktívni.

To znamená, že v prvých dvoch mesiacoch predchádzajúceho kvartálu im na jeden z Pohoda balíkov prídu aspoň štyri stovky mesačne (nezohľadňujú sa platby medzi jednotlivými účtami klienta). A z účtu naopak odíde aspoň jedna platba inkasom a ďalšia formou trvalého príkazu. Priemerný mesačný zostatok na účte nesmie klesnúť pod 300 eur. Táto podmienka nebude platiť len v prípade, že klient využíva kontokorent alebo čerpá z kreditnej karty aspoň stovku.

V prípade, že sporiteľ nové podmienky nesplní, ale bude sporiť pravidelne tak ako doteraz  minimálne 15 eur mesačne a najviac päť stoviek, prostriedky na účte sa mu nebudú úročiť dvomi, ale 1,6 percentami. Takéto sadzby banka garantuje do konca septembra.

Mimochodom, podobne zadefinovaní aktívni klienti ako v prípade sporiaceho účtu extra v ČSOB za hlavný balík Pohoda neplatia. Netreba zabudnúť, že sporiaci účet v ČSOB má na rozdiel neviazaných od internetových bánk sedemdňovú výpovednú lehotu. Za predčasný výber by klient musel zaplatiť poplatok, ktorý je 0,5 percenta z vyberanej sumy. Pri nedodržaní minimálnej, či maximálnej hranice pravidelného vkladu sa zase mení úročenie, už nie je „extra“, ale základné na úrovni 0,8 percenta.

ČSOB sa novými podmienkami o kus vzdialila nielen konkurencii internetových bánk, hoci porovnanie s nimi nie je pri štvrtej najväčšej banke najvhodnejšie. Ďalej je aj od Slovenskej sporiteľne, ktorá začala ponúkať sporiaci účet na jeseň 2010 približne v rovnakom čase ako ČSOB. No od začiatku mala podmienky nastavené len pre klientov s kontom. Neskôr začala odmeňovať klientov, ktorým chodí na účet v sporiteľni výplata aspoň 1,5-násobok sumy sporenia (minimálne 250 eur), ďalším polpercentným bodom k úrokovej sadzbe. Aktuálne je úročenie na úrovni dve percentá (plus 0,5 percenta).

Ďalšie veľké banky Tatra banka a VÚB nemajú sporiace programy založené na zaujímavo úročenom neviazanom, či na krátky čas viazanom sporiacom účte. Tatra banka ponúka pri sporiacom systéme bonusový úrok 0,5 percenta (k základnej sadzbe 0,1 percenta). Podmieňuje ho odložením aspoň 15 eur za mesiac, pričom zároveň si človek nesmie zo sporiaceho účtu vyberať. Vo VÚB možno šetriť najmä cez platby kartou, sporivosť odmeňuje na prvých 10-tisíc eur jedným percentom, nad túto sumu len 0,5 percentom.

Priebežne aktualizované porovnanie úrokov na sporiacich účtoch nájdete na TotalMoney.sk

Zaujímavý úrok už v ČSOB nie je pre všetkých

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch