Zaplatíte kartou pri pokladni, vezmete do ruky nákupnú tašku a kým opustíte predajňu, peniaze budú už  na účte obchodníka. Tak budú od februára vyzerať okamžité platby aj na Slovensku.

Začínajú najväčší hráči

Spúšťajú ich Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Tento systém dopĺňa existujúci systém, no nenahrádza ho.

„Okamžité platby sú založené na SEPA štandardoch, no rozdiel spočíva v rýchlosti ich spracovania. Ich zavedenie zároveň neznamená zánik dnes už existujúcich SEPA platieb. Okamžité platby sú pre banky dobrovoľné, a teda ich realizácia bude možná len medzi bankami, ktoré sa k tejto platobnej službe dobrovoľne prihlásia. V ostatných prípadoch bude platba spracovaná ako štandardná SEPA platba,“ upozorňuje Tatra banka.

Neprehliadnite

V októbri banky poskytli rekordný objem hypoték. Zadlžujeme sa stále viac

Národný plán zavedenia okamžitých platieb počíta s tým, že poskytovať ich bude možné práve od februára budúceho roka. Tri najväčšie banky teda štartujú naraz v najskoršom možnom termíne v slovenských podmienkach.

V medzinárodnom kontexte však Slovensko opäť chytá zajaca za chvost. Systém, do ktorého sa pripájajú od februára slovenské banky, sa už v Európe používa relatívne bežne.

V novembri tohto roka sa v rámci SEPA okamžitých platieb uskutočnilo takmer 22,9 milióna transakcií v celkovej hodnote zhruba 73 miliárd eur. Počas celého roku 2020 sa mesačný objem transakcií v každom mesiaci pohyboval v intervale od 63 do 73 miliárd eur.

Prichádza viacero zmien

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa