Zisk bankového sektora ku koncu októbra tohto roka stúpol na 650,7 milióna eur. Už teraz zarobili banky viac ako za celý rok 2020 a aj 2019. Horšiu koncoročnú bilanciu dosiahli aj v roku 2018 a 2017. Bankový sektor je teda najziskovejší za celé roky. Ku koncu roku 2016 na tom bol finančný sektor lepšie, vtedy banky ku koncu roka vygenerovali zdanený zisk vo výške takmer 742 miliónov eur.

Od januára do októbra toho roku ale zarobili finančné inštitúcie len 549,5 milióna eur. Bankové domy sú v súčasnosti na tom lepšie. Zisk v roku 2017 totiž znižoval bankový odvod, ktorý je v súčasnosti už zrušený. V roku 2017 získala štátna kasa vo forme bankového odvodu celkovo viac ako 127 miliónov eur. Odvod už v súčasnosti neexistuje, no rezort financií naznačuje, že pre banky pripraví vyššiu daň.

NBS
Neprehliadnite

Na zisky bánk sa ulakomil aj Matovič. Zo zrušenia odvodu je fiasko, teraz zavádza daň

V porovnaní s rokom 2020 banky tvoria výrazne menej opravných položiek, keďže čierne scenáre o rozklade ekonomiky pod ťarchou pandémie ochorenia covid-19 sa nenaplnili. Za desať mesiacov minulého roku sa čistá tvorba opravných položiek vyšplhala na viac ako 295,6 milióna eur. V rovnakom období tohto roku to bolo len zhruba 73,6 miliónov eur.

Úrokové výnosy naďalej klesajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa