Trh s nehnuteľnosťami naberá opäť naberá obrátky, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť problémy. Krízové scenáre, ktoré Národná banka Slovenska tesne po vypuknutí pandémie kreslila, sa nenaplnili, no trh s nehnuteľnosťami a hypotékami z tejto krízy vyviazol s dynamikou rastu, ktorá vyvoláva obavy.

Hypotéky idú ako teplé rožky

Nízke úrokové sadzby prispievajú k tomu, že ceny nehnuteľnosti rastú a miera zadlžovania sa zvyšuje. Je to začarovaný kruh. Čím sú hypotéky lacnejšie, tým viac ľudí úver na bývanie čerpá a tým drahšie sú nehnuteľnosti. Čím drahšie nehnuteľnosti sú, tým viac peňazí klienti na bývanie potrebujú aj z bánk.

„Rast úverov na bývanie zrýchlil na 10,7 percenta medziročne ku koncu tretieho štvrťroka 2021. Ani svetová pandémia nespôsobila jeho zásadnejšie spomalenie. Nemalou mierou k tomu prispeli štátne podporné opatrenia, ktoré zabránili zásadnému zhoršeniu na trhu práce a zlyhávaniu úverov. Navyše, opakované lockdowny obmedzili možnosti míňania peňazí. V mnohých domácnostiach sa namiesto pôvodných obáv o stratu zamestnania začali kumulovať úspory,“ informuje NBS. Celkový rast úverov sa ku koncu septembra vyšplhal na osem percent.

NBS
Neprehliadnite

Na zisky bánk sa ulakomil aj Matovič. Zo zrušenia odvodu je fiasko, teraz zavádza daň

Aktuálna situácia na trhu je mixom viacerých okolností. „Tempá rastu úverov na bývanie aj cien nehnuteľností sú aktuálne medzi najvyššími v EÚ. Za rýchlym rastom cien nehnuteľností je najmä silný dopyt. Pokles úrokových sadzieb na jednu z najnižších úrovní v EÚ, zvýšené úspory z koronakrízy a optimistické očakávania domácností vďaka zlepšujúcej sa situácii na trhu práce spôsobili, že ceny nehnuteľností aktuálne rastú rýchlejšie ako príjmy,“ upozorňuje NBS vo svojej správe.

Problém môže prísť v dôchodku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa