Sú investori, ktorí veria, že 30-percentný odraz akcií Credit Suisse či amerických regionálnych bánk je koncom finančnej krízy. Sú analytici, ktorí veria, že garancia likvidity Švajčiarskou centrálnou bankou či nového nástroja Fedu je koncom finančnej paniky. A sú centrálni bankári, ktorí veria, že cieľ inflácie je oddelený od cieľa finančnej stability. Táto viera však nemá základ v ekonomickej teórii ani histórii.

Pre všetky tri skupiny býva príchod finančnej krízy prekvapením. No v skutočnosti má svoj jasný mechanizmus, ktorý mesiace dopredu naznačuje kumulovanie problémov. Inak to nie je ani v súčasnosti.

Finančné trhy od júna 2022 hovoria čoraz jasnejšou rečou: problémy prichádzajú. Každým mesiacom sa pravdepodobnosť krízy navyšovala, a vo februári 2023 dosiahla takmer istotu. Už to neboli iba známky ekonomickej recesie – čoraz viac sa zhmotňovali problémy s likviditou a rástla šanca na finančné problémy.

V polovici marca prišiel zlom – problémy sa preklopili do finálnej fázy ekonomického cyklu. Finančná kríza dorazila.

Mechanizmus recesie

Recesia je nevyhnutný ekonomický proces súvisiaci s nárastom dlhu a neschopnosťou tento dlh obsluhovať. Jej cyklický charakter naznačuje, že recesia býva neodvratná. Znižovaním úrokových sadzieb a zvýšenými fiškálnymi výdavkami sa dá odsunúť, no nie eliminovať.

Koniec ekonomického boomu typicky charakterizuje vyššia inflácia, ktorú sa centrálna banka snaží znížiť zvyšovaním úrokových sadzieb. Tým navýši náklady na obsluhu nahonobeného dlhu. Infláciu utlmí, no iba za cenu spomalenia tvorby úverov a následne ekonomickej aktivity.

Keď recesia konečne príde, nie je to z dňa na deň. A dokonca ani z mesiaca na mesiac. Recesia je proces, kedy sa ekonomická aktivita postupne utlmuje a čoraz viac subjektov sa dostáva do finančných ťažkostí.

Ak je dlh pomerne nízky a situácia bánk stabilná, vznikne plytká ekonomická recesia. Ako napríklad po prasknutí bubliny dotcom na začiatku storočia. Ak je však naakumulovaný dlh vysoký a banky nemajú dostatok rezerv na tlmenie strát, k ekonomickej recesii sa pridáva finančná kríza. Ako napríklad v roku 2008.

Problémy však neprichádzajú ako blesk z jasného neba. Ekonomický cyklus má štyri jasne definované fázy, z toho dve sa týkajú jeho recesnej zložky. Ekonomické mlyny melú pomaly, ale isto.   

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa