Chytiť padajúci nôž nie je jednoduché. V pondelok to pocítila americká centrálna banka. Od finančného trhu dostala lekciu.

Bankovníctvo je o dôvere. Komerčné banky na svoje knihy prijímajú peniaze v podobe krátkodobých vkladov, aby ich požičiavali ako dlhodobé úvery. Tento časový nesúlad je najväčším rizikom klasických bánk. Žiadna nie je odolná voči runu na depozitá.

Aby sa dôvera posilnila, zaviedol sa inštitút ochrany vkladov. Ak však nepoistené vklady tvoria významnú časť vkladov, potom problematickej banke hrozia riziká a prípadný kolaps. Vtedy vstupuje do hry centrálna banka a ponúka banke možnosť výmeny jej aktív za hotovosť.

Presne to aj spravil Fed a Silicon Valley Bank zachránil. Tento mechanizmus mal dodať dôveru celému bankovému sektoru a ukončiť run na SVB a ostatné menšie a regionálne banky. Ukázalo sa však, že ak nastane panika a nôž začne padať, chytiť ho bez zranenia je problém.

Americká centrálna banka svojim novým programom dokázala paniku tlmiť, nie úplne zastaviť. Akcie amerických bánk merané indexom KBW pokračovali v poklese aj v pondelok, keď stratili zhruba desať percent. Niektoré najproblematickejšie banky strácali 80 percent.

Napriek tomu, že americkí politici ubezpečujú sporiteľov, že prioritou je garancia vkladov, detaily ohľadom novej facility nie sú známe. Mnohí veľkí sporitelia na nič nečakali a svoje vklady začali vyberať. Buď mali možnosť dať ich do inej banky, alebo za ne kúpiť vládne dlhopisy.

Mnohí spravili to druhé – nakúpili americké dlhopisy. Zbavili sa tak rizika krachu banky a zároveň nakúpili nástroj, ktorý je nielen bezpečný, ale má aj značný ziskový potenciál. Nie je prekvapením, že za posledné tri dni dvojročné americké dlhopisy posilnili najviac od najväčšieho jednodenného finančného poklesu v histórii – čierneho pondelka z októbra 1987.

Tento mechanizmus nerealizovali iba americkí sporitelia a investori. V Európe padali banky podobne. Európske banky, hoci sú vo všeobecnosti lepšie kapitalizované, stratili vyše päť percent, no niektoré prepadli výraznejšie. Napríklad Credit Suisse alebo Commerzbank.

Fed Chair Powell Testifies Before The House Committee On Financial Services
Neprehliadnite

Fed zachránil svet. Na zabránenie recesii to však stačiť nebude

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa