Existujú predpovede, pri ktorých by si človek prial, aby sa radšej nikdy nenaplnili, poznamenal na úvod  tlačovej konferencie o prognóze ekonomického vývoja guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. „Myslím si, že aj naša prognóza bude patriť do tejto kategórie,“ dodal.  

Prichádza pokles ekonomiky

Ekonomika Slovenska sa podľa odhadov centrálnych bankárov v budúcom roku prepadne o jedno percento. K rastu by sa mohla vrátiť v roku 2024, mohla by si pripísať 3,5 percenta. Naposledy klesala  v roku 2020, keď sa prejavovali dopady pandémie. Predtým pokles ekonomiky neprišiel viac ako desaťročie. 

Na ekonomiky po celom svete sa valí jedna katastrofa za druhou. Pandémiu bezprostredne vystriedala najvážnejšia vojna v Európe od konca druhej svetovej vojny. Agresia Ruska voči Ukrajine výrazne zvyšuje ceny energií, čo  dopadá veľmi tvrdo aj na slovenskú ekonomiku.

Čierny scenár zdražovania

Celková inflácia sa aj v roku 2023 bude pohybovať na úrovniach, ktoré sa na Slovensku ešte v roku 2021 zdali ako nepredstaviteľné. NBS počíta s tým, že za celý rok 2022 sa cenová hladina zvýši o 11,7 percenta a v roku 2023 sa inflácia meraná indexom HICP vyšplhá na 18,3 percenta. Tieto dáta sú však veľmi predbežné a opierajú sa o predpoklad, že ceny energií stúpnu o 67,4 percenta. Na tento rok NBS počíta s rastom cien energií o 18,2 percenta, v roku 2024 by sa malo tempo rastu cien mierne upokojiť a ceny energií by mali stúpnuť o 9,9 percenta.

V prvom kvartáli 2023 sa však miera inflácie na Slovensku môže podľa NBS vyšplhať nad dvadsať percent, na 21,6 percenta. V každom kvartáli roku 2023 by miera inflácie mala dosahovať aspoň šestnásť percent. Nič s tým neurobí ani vláda. „Inflácia budúci rok nebude jednociferná, ani ak vláda prijme ďalšie opatrenia. V roku 2024 síce inflácia poklesne, ale zostane výrazne nad dvojcifernou úrovňou dlhšie obdobie pri predpokladoch o nastavení menovej politiky zo začiatku septembra tohto roku. Riziku podobného vývoja čelí ekonomika celej eurozóny,“ upozorňuje NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa