Ekonomika Slovenska je pod vplyvom rastúcich cien plynu v značných problémoch. Len mierne zvýšenie cien plynu v porovnaní s tým, čo sa očakáva, stačí na to, aby firmy prišli o zisk.

Zvýšenie cien plynu o sto percent nezvládne takmer polovica z nich. Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska (NBS). Činnosť podnikov tak stratí svoje opodstatnenie, keďže ich základným cieľom je dosahovanie zisku. 

Nepriaznivé scenáre

Analytici NBS počítajú s dvoma scenármi. V prvom, miernejšom, ceny energií pre firmy stúpnu o 50 percent. V takom prípade sa podiel firiem, ktoré nevykážu žiaden zisk, zvýši z 28 percent na 41 percent. V prípade, že rast cien energií dosiahne sto percent, zisk nevykáže až 47 percent firiem. To je stále relatívne priaznivý scenár, pretože odhady platia pre podniky, ktoré nie sú energeticky náročné.

Do kategórie náročných firiem patria spoločnosti, v ktorých energie tvoria 15 percent nákladov a viac. Rast cien energií o sto percent v tomto prípade bude znamenať, že zisk nevytvorí 97 percent z nich. Zvýšenie cien energií o 50 percent stačí na to, aby zisky netvorilo 89 percent energeticky náročných firiem.

To platí v prípade, že ministerstvo hospodárstva alebo európske orgány nezasiahnu. NBS zároveň predpokladá, že samotné firmy sa budú proti vyšším cenám brániť zdražovaním svojej produkcie. Zjednodušený model počíta s tým, že rast cien energií o 50 percent si vyžiada priame zvýšenie výrobných cien o 1,26 percenta, pri dvojnásobnom raste výrobné ceny stúpnu o 2,52 percenta. Takéto zvýšenie cien je podľa NBS potrebné na to, aby firmám neklesali zisky. 

Ťažobné a prepravné spoločnosti sa však pri zdvojnásobení cien energií dostanú na rast cien zhruba o osem percent. Vyššie ceny energií budú ďalej živiť infláciu. To je iba počiatočný efekt zdražovania energií. Ďalšie kolo zvyšovania cien je takzvané druhotné.

Firmy, ktoré pre drahšie energie zvyšovali svoje ceny, sú dôležitým dodávateľom pre ďalšie spoločnosti. Tým sa zvýšia ceny vlastnej spotrebovanej energie a ešte aj ceny, ktoré im ponúkne dodávateľ. Konečný efekt na spotrebiteľské ceny je v súčasnosti ťažké odhadnúť. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa