Na Slovensku je viac ako milión rodinných domov, ale len málo z nich je skutočne úsporných. Z minuloročného sčítania domov a bytov, ktoré robil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) vidieť, že Slováci žijú vo viac ako 1 081 293 rodinných domoch, z toho 40 percent bolo postavených pred rokom 1960 a takmer 70 percent pred rokom 1989.

To znamená, že domy na Slovensku reálne majú prevažne od 40 do 60 rokov, prípadne viac, pričom ich zmena na úsporné bývanie si vyžiada veľké investície.

Trendy výstavby sa za ten čas, keď boli domy postavené, výrazne zmenili a ešte väčší dôraz sa na úsporné bývanie kladie aj v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu a reálneho odpájania sa od ruských zdrojov. Hľadajú sa iné možnosti i cesty, ako zmeniť energetickú efektívnosť, čo však nebude jednoduché a bude to výrazne drahé.

Dôvodom je, že ceny elektriny a plynu pre domácnosti môžu v budúcnom roku vzrásť o 80 až sto percent, v prípade tepla o viac ako 40 percent. Hoci vláda napokon rozhodla o zastabilizovaní cien elektriny až do roku 2024, nebude to stačiť. Nové investície do bývania neminú mnohé domácnosti, ktoré sa musia s touto otázkou popasovať aj v rámci finančných možností.

Polovica domov je energeticky neefektívna

Ak bude trend zdražovania energií pokračovať, vykurovanie nezateplených či málo izolovaných domov sa stane finančne neúnosným.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa