Vláda sa stále sporí o novú daň z ruskej ropy Ural, ktorá sa spracováva v rafinérii Slovnaft. Zvyčajne je lacnejšia o päť dolárov oproti severomorskej rope Brent. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa zľava zvýšila na 30 dolárov.

Na túto výhodu by vláda Eduarda Hegera rada uvalila  30-percentnú sadzbu dane. Slovnaft bude tak platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú mu prináša spracovanie ruskej ropy. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou, ktorý 18. mája schválila vláda, na schválenie parlamentom sa stále čaká.

Znamená to, že z 30 eur, ktoré Slovnaft ušetrí, by zaplatil štátu zhruba tretinu. Minister financií Igor Matovič vypočítal, že tento krok prinesie štátu zhruba 300 miliónov eur ročne. Štát by tak bol jediný, kto by z novej dane profitoval, reálne by ju však zaplatili slovenskí motoristi, keďže rafinéria by si vysokou pravdepodobnosťou premietla zvýšenie do cien palív.  

Podobne to vníma aj analytik. „Z ekonomického hľadiska to bude znamenať rast nákladov na vstupe pre spracovateľov ropy. Pravdepodobne sa to prejaví aj rastom cien palív na čerpacích staniciach. To je úplne pochopiteľné. To hovorí ekonomická teória,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis pre TA3.

Na snímke sprava minister financií SR Igor Matovič a poslanec NR SR György Gyimesi (obaja OĽaNO) sa tešia po schválení protiinflačného balíka na pomoc rodinám z dielne ministra financií na 65. schôdzi parlamentu v Bratislave v utorok 24. mája 2022. Za hlasovalo 83 zo 131 prítomných poslancov. Na voľnočasové aktivity dostanú od januára budúceho roku deti od piatich do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Zvýši sa aj suma daňového bonusu a vzrastie aj prídavok na dieťa - a to najskôr od júla tohto roku a
Neprehliadnite

Plný daňový bonus bude raritou. Ľudia budú škodovať, ak nezarobia viac ako 2 600 eur mesačne

Maloobchodné ceny benzínu boli v apríli v priemere 1,80 eura na liter, čo je o 27 percent viac ako pred rokom. Nafta zdražela o 45 percent a je tiež na úrovni 1,80 eura.

Poslanci mali o novej dani rokovať v utorok 24. mája, avšak napokon presunuli hlasovanie v druhom čítaní na stredu 25. mája. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) na čele s Richardom Sulíkom pôvodne navrhovala, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín. Má však aj ďalšie návrhy.

Nižšia DPH či spotrebná daň? Záleží na dohode

Cena pohonných hmôt je zaťažená dvoma daňami, spotrebnou daňou a daňou z pridanej hodnoty. A preto niektorú z nich treba vraj znížiť.

„Našou snahou bolo znížiť DPH z cien benzínu a nafty z 20 na osem percent. Napriek tomu, že k tomuto kroku pristúpilo Poľsko, minister financií Igor Matovič je proti. Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyjednať aj s EÚ. Sme samozrejme otvorení zníženiu či pozastaveniu akejkoľvek inej dane,“ uviedol R. Sulík na sociálnej sieti.  

V tomto prípade však SaS nenašla zhodu s rezortom financií, nakoľko to neumožňujú predpisy EÚ. „Môžete hľadať sprava doľava, žiadna možnosť na zníženie sadzieb DPH na pohonné látky tam nie je," povedal na tlačovej konferencii I. Matovič.

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin objavil zlatú baňu. Sníva o mene pevnej ako skala. S tým, že jeho plán stroskotá, nerátal

Upozornil aj na list, ktorý v apríli poslala Európska komisia jednotlivým štátom a v ktorom na tento problém upozorňuje. Podľa ministra financií bol reakciou na zníženie DPH na motorové palivá v Poľsku, Slovensko by však podľa neho malo dodržiavať pravidlá.

Poľská vláda totiž schválila od 1. februára 2022 zníženie DPH na benzín a diesel z 23 percent na osem percent. Dočasné zníženie DPH platí šesť mesiacov a má zmierniť vplyv vysokej inflácie na finančnú situáciu domácností, uviedol vtedy poľský premiér Mateusz Morawiecki.  Na to, aká bude konečná verzia dohody vo vláde Eduarda Hegera, si musia Slováci ešte pár dní počkať, tá sa totiž nebude rodiť ľahko.

Neustála zmena priorít rezortu financií

„Predtým minister financií tvrdil, že z výnosu z dane z ropy chce financovať daňový bonus a voľnočasové poukazy, teraz tvrdí, že tieto peniaze chce dať na vyššie platov učiteľov či sestier. Minister financií jednoducho klame, pretože zvyšovanie platov pre učiteľov a zdravotných pracovníkov blokuje už vyše roka,“ povedal predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).

Na vyššie platy sestier, lekárov a učiteľov mal myslieť minister financií pri príprave rozpočtu, čo sa však neudialo. „Ak by nižšia DPH nebola prijateľná pre našich koaličných partnerov, máme ďalší alternatívny návrh, a ním je zníženie spotrebnej dane na naftu a benzín,“ spresnil R. Sulík pre TA3.  Ak žiadny z ich návrhov neprejde, chce SaS zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy vetovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa