Najlepšie hodnotenie medzi populárnymi kryptomenami dostalo ethereum - známku B. Dôvodom je dobrá technológia, široká akceptovanosť, schopnosť rásť bez technologických obmedzení a rýchlosť. Dole ju stiahla hlavne volatilita a s ňou spojené riziko.

Spolu s ethereom dostal rovnakú známku aj Eos, technicky vyspelá, no málo využívaná mena.

„Naše hodnotenia sú cielené na investorov, ktorí navyše za sebou nemajú roky skúseností s obchodovaním na trhu kryptomien. Denný prepad o desať percent ich tak môže prekvapiť a vyplašiť,” vysvetľuje Juan Villaverde z tímu Weiss Ratings.

Samotný bitcoin má známku C+. Je síce najpoužívanejší a široko akceptovaný, zaostáva však v technológii: spracovanie transakcií je momentálne pomalé a drahé a bude sa zhoršovať čím viac bude bitcoin rásť.

Bitcoin Cash, ktorý má liečiť nedostatky bitcoinu, má hodnotenie C-, pretože je volatilný a málo používaný.

Ako upozorňuje Juan Villaverde, na rozdiel od akcií či iných investičných nástrojov sa trh kryptomien mení oveľa rýchlejšie, a preto predpokladá, že aj ratingy budú aktualizovať častejšie než je zvykom. Trh kryptomien v januári zažil niekoľko prepadov pre obavy z regulácie či zatvárania niektorých búrz, k rekordným hodnotám z decembra minulého roka mu chýbajú desiatky percent.