Najúčinnejšia forma investovania, ktorú preferuje jeden z najznámejších svetových investorov, Warren Buffett, je jeho priaznivcom známa. Investičný guru vyhlásil, že najlepší investičný horizont je „naveky“. V roku 1988 list akcionárom svojej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorom konštatoval: „Keď vlastníme akcie vo vynikajúcej spoločnosti s vynikajúcim manažmentom, potom naša preferovaná doba držania je navždy“.

Berkshire Hathaway dosiahla počas svojej existencie impozantnú ročnú návratnosť viac ako 20 percent. Od roku 1965 je to celkový nárast hodnoty o neuveriteľných 25-tisíc percent. Index S&P 500 posilnil za rovnaké obdobie „iba“ o 20-tisíc percent. Nie div, že desiatky tisíc investorov každý rok putujú do Nebrasky na valné zhromaždenie Berkshire Hathaway.

Ak chce investor robiť to isté ako investičný mág W. Buffett, mal by sa pravdepodobne skôr pozerať na akciový trh z dlhodobého horizontu, než sledovať krátkodobé výkyvy.

Akciový trh neustále stúpa a klesá. Po veľkolepom raste cien nasledujú dramatické a často nečakané pády, akým je napríklad nedávny krach akciového trhu v dôsledku pandémie covidu-19. Trh sa môže zrútiť, ak je príliš nafúknutý a nastane vytriezvenie nielen investorov, ale aj centrálnych bánk, čoho svedkami sme práve v týchto týždňoch.

Počas rokov prichádzajú a odchádzajú nespočetné trendy, akými boli napríklad 3D tlačiarne, marihuana, lítium, internet vecí alebo prichádzajúce príležitosti investovania do metaverza. Každý humbuk prináša nového dočasného víťaza, ktorý najprv prudko stúpa, potom často ešte rýchlejšie padá a upadá do zabudnutia. Pre investorov je stále ťažšie sledovať nespočetné množstvo informácií, a tak môžu prehliadnuť mnoho zaujímavých akciových príležitostí.

Ktoré firmy ostanú navždy silné?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa