Tisíce akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway sa tento víkend zišli v meste Omaha v štáte Nebraska, kde sa konalo výročné zhromaždenie Buffettovho konglomerátu.

Investori sa zišli v rozľahlom kongresovom centre, a pred samotným príhovorom manažmentu Berkshire Hathaway si prezreli exponáty s majetkom konglomerátu - od hračkárskych vláčikov napodobňujúcich koľajové vozidlá, čokoládových mincí Berkshire z cukríkov See's Candies, až po športové oblečenie Brooks s Buffettovou značkou.

W. Buffett a jeho dlhoročný partner, podpredseda predstavenstva Charlie Munger, niekoľko hodín odpovedali na otázky akcionárov, týkajúce sa širokého spektra problémov.

W. Buffett v prejave na prvom osobnom výročnom stretnutí spoločnosti Berkshire Hathaway od roku 2019 zašiel tak ďaleko, keď povedal, že trh sa zmenil na „hazardnú herňu".

Kritika ľahkovážneho obchodovania

Ikonický investor zdôraznil dôležitosť hotovosti, keďže sa objavujú „nové formy peňazí", ako napríklad bitcoin.

„Vláda Spojených štátov ovplyvňuje, že bitcoin sa stáva vymeniteľným za legálne peniaze," povedal W. Buffett a ukázal obrázok starej 20-dolárovej bankovky. „Toto sú peniaze."

Zopakoval aj svoj skeptický postoj k bitcoinu a povedal, že by ho nebol ochotný kúpiť ani za extrémne nízke ceny, pretože nevytvára nič hodnotné.

„Či to pôjde hore alebo dole v najbližšom roku, alebo o päť či desať rokov, to neviem. Ale jednou vecou som si celkom istý, že bitcoin nič neprodukuje," povedal W. Buffett. „Má v sebe kúzlo a ľudia pripisujú kúzla mnohým veciam."

W. Buffett uviedol ako príklad poľnohospodársku pôdu, bytové domy - a dokonca aj umenie - ako aktíva, ktoré majú väčšiu hmatateľnú hodnotu ako bitcoin.

Neracionálni investori

„Je zábavné sa toho zúčastňovať, ale môže to byť veľmi nebezpečné, keď ľudia povedia, že dva plus dva je päť a druhý povie, že dva plus dva sú tri," povedal W. Buffett.

Ch. Munger dodal, že dnešný akciový trh sa stal „takmer mániou špekulácií".

Jeho komentár narážal na vysokofrekvenčné algoritmické obchodovanie a jednoduchý prístup nových investorov k nemu. Aktivita platforiem na obchodovanie s akciami a rôznymi finančnými derivátmi sa počas pandémie zintenzívnila.

„Máme tu počítače s algoritmami, ktoré obchodujú proti iným počítačom," povedal Ch. Munger. „Máme tu ľudí, ktorí o akciách nevedia nič, a radia im makléri, ktorí o tom vedia ešte menej,“ dodal.

Ch. Munger prirovnal túto činnosť ku kasínu, kde ľudia hrajú automaty a ruletu.

„Ja však chápem províziu za takéto obchodovanie" zažartoval W. Buffett.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa