Množstvo varovaní pre akciové trhy sa hromadí. Inflácia rastie a centrálne banky budú musieť uťahovať monetárnu politiku. Bank of America varuje, že to nemusí skončiť dobre.

„Nachádzame sa v bode maximálne likvidity,“ napísala svojim klientom v pondelok. Znižovanie objemu peňazí na trhoch pomocou rastúcich sadzieb a ukončovania nákupov aktív centrálnymi bankami má potenciál narušiť súčasné vysoké ocenia akcií, píše Bloomberg

Pri hľadaní precedensu Bank of America našla podobu súčasného stavu v prasknutí akciovej bubliny v rokoch 1999 a 2000. Podobný pohľad má aj hedžový fond Cresat Capital, ktorý toto obdobie vníma ako stagflačné prasknutie bubliny.

Bank of America porovnávala valuáciu akcií v čase, keď centrálna banka začala zvyšovať úrokové sadzby.  Prišla na to, že v súčasnosti sú akcie najdrahšie v skúmanej histórii okrem spomínanej technologickej bubliny z prelomu storočia. 

Manažéri nenechávajú nič na náhodu

Správcovia investičných fondov si sú uvedených paralel veľmi dobre vedomí. Ukázal to prieskum Bank of America na vzorke 314 manažérov, ktorí majú pod správou viac ako bilión dolárov.

Za ostatné týždne sa zbavili pomerne veľkého objemu technologických akcií. Ich alokácia do technológii poklesla na najnižšie úrovne od roku 2006. V súčasnosti iba tretina z manažérov fondov je na akcie býčia, v polke januára to bola polovica, uvádza Bloomberg

Môže to znieť prekvapujúco, no ich najpreferovanejšie aktívum je hotovosť, kde majú najvyššiu čistú alokáciu. Až tretina z nich totižto očakáva na akciách v tomto roku medvedí trh. Držba väčšej hotovosti je vhodná príležitosť na lacný nákup akcií v prípade ich poklesu.

Ďalším spôsobom ochrany pred zvyšovaním úrokov a inflácie sú pre manažérov stávky na banky a komodity. Podobne, ako to robí Warren Buffett.

Bohatí majú stratégiu, ako si ochrániť hotovosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa