Centrálne banky už niekoľko mesiacov prezentujú myšlienku, že inflácia bude čoskoro vrcholiť. Doteraz sa mýlili a mýliť sa môžu aj naďalej. Nech to znie akokoľvek cynicky, vysoká inflácia vládam a centrálnym bankám vyhovuje.

Inflácia je spôsob, ako znížiť nadmerné vládne dlhy. Hodnota dlhu sa totižto nemení. Ak je raz jedna miliarda, ostáva jednou miliardou. Ak však ekonomika v rovnakom čase rastie, pomer dlhu k HDP klesá. A to je cieľ.

Samotná inflácia totiž prispieva k rastu HDP. Ak je ekonomický rast napríklad tri percentá a inflácia sedem percent, potom sa nominálne HDP zvýši o desať percent. Ekonomika sa nafúkla o desatinu, no úroveň dlhu sa nezmenila.

Práve pomocou trvalej inflácie na úrovni viac ako päť percent v 50. a 60. rokoch minulého storočia sa Spojenému kráľovstvu podarilo vymazať obrovský dlh po druhej svetovej vojne. Ten v porovnaní k HDP poklesol z úrovne 270 percent na menej ako 40 percent ku koncu minulého storočia.

Veľká rotácia prichádza

Skrytý záujem vlády udržiavať vyššiu infláciu je jedným z dôvodov, prečo si hedžový fond Cresat Capital myslí, že svet prichádza iba do prvej vlny inflačného cyklu. Rast cien bude podľa nich omnoho vyšší a dlhší, ako momentálne finančný svet predpokladá.

Druhým dôvodom pre rast inflácie je chronická podinvestovanosť do produkcie komodít. Tá spôsobí ich ďalší nedostatok, čo sa nakoniec prejaví v špirále zvyšovania platov. Pri vysokých dlhoch pôjde svet cestou najmenšieho odporu pomocou udržiavania vysokej inflácie.

Investičný svet čaká veľká rotácia preč z preplnených a nadhodnotených aktív s dlhou duráciou ako sú technologické mega spoločnosti a cenné papiere s negatívnym výnosom. Cieľom budú menej preplnené a podhodnotené aktíva hmotného charakteru, ktoré sú jadrom svetovej ekonomiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa