Heslo centrálnych bankárov je už roky rovnaké: ak by aj tlačenie peňazí malo za následok vyššiu infláciu, dokážeme si s ňou kedykoľvek poradiť. Stačí zvýšiť úrokové sadzby a prestať nakupovať vládne dlhopisy. A inflácia poklesne.

Už rok inflácia rastie a tempo svojho rastu zrýchľuje. V januári 2022 dosiahla 40-ročné maximá na úrovni 7,5 percenta, ukázali štvrtkové dáta zo Spojených štátov. Kým centrálni bankári a Wall Street dúfali, že je to spôsobené najmä vyššími energiami, ukazuje sa, že sa mýlili.


source: tradingeconomics.com

Ekonómovia podhodnotili infláciu 8-krát z posledných 10 mesiacov. Jej januárové hodnoty, najvyššie hodnoty od roku 1982, preto spôsobili na trhu dlhopisov paniku. Naratívom o rýchlom poklese inflácie už prestávajú veriť aj tí najvernejší.

Obavy z jadrovej inflácie

Už to nie je iba o rastúcich cenách energií a potravín. Jadrová inflácia, ktorá nepodlieha týmto volatilným vplyvom, vzrástla za rok na obrovských šesť percent.

Sú to najmä náklady spojené s bývaním, ktoré rastú najviac. Podobne ako mzdy, keď začnú rásť, je nepravdepodobné, že poklesnú. Preto sa označujú ako „lepkavý“ komponent inflácie.

Nárast cien „lepkavých“ komponentov je pre centrálnu banku zásadný problém. Reakcia na seba nenechala dlho čakať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa