Letné horúčavy aj väčšia dostupnosť zariadení stoja za tým, že si každý rok zakúpi klimatizáciu čoraz väčší počet ľudí. Aby to ale bola skutočne efektívna investícia, záujemcovia by si mali najprv overiť, či v ich domácnosti nedochádza k zbytočnému prehrievaniu, upozorňuje na to aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Klasické metódy majú význam

Prehrievanie možno obmedziť už vhodne zvolenými vonkajšími žalúziami. „V teplých letných mesiacoch, keď je slnko ostré, môžu pomôcť ochladiť vnútorný priestor aj o viac ako sedem stupňov Celzia,“ uvádza Martin Marinič, odborník zo spoločnosti zaluzieweb.sk. Zo zdravotného hľadiska ide pritom o dostatočné ochladenie.

Úrad verejného zdravotníctva SR totiž ani neodporúča, aby rozdiely teplôt medzi vonkajšími a vnútornými priestormi boli väčšie ako päť až sedem stupňov. V opačnom prípade môže pri prechode z chladného prostredia do horúceho dôjsť k takzvanému teplotnému šoku, ktorý oslabuje organizmus.

Horúčavy vám pomôžu zvládnuť aj správne potraviny.
Neprehliadnite

Horúčavy potrápia aj peňaženku. Otestujte sa, či viete, ako sa efektívne ochladiť

Pozitívnu zmenu môže priniesť aj presklenie okien. Nové technológie totiž dávajú oknám nielen možnosť odrážať sálanie z okolitých budov, ale znižujú aj ich vyhrievaciu schopnosť. V lete to nie je nič výnimočné, že sa okenné sklo dokáže nahriať až na 40 stupňov Celzia, a tak prispieva aj k prehrievaniu miestnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa