Napriek krátkemu pôsobeniu značky Global profit na trhu, je v jej tíme v súčasnosti 30 špecialistov na osobné a firemné financie, ktorí v tomto segmente pôsobia už dlhé roky. Keďže tento fakt nás zaujal, navštívili sme centrálu spoločnosti Global profit v Bratislave a túto otázku sme položili priamo CEO Ing. Petrovi Herbergerovi, s ktorým sme prebrali aj iné aktuálne témy, ktoré hýbu finančným trhom.
 
Čím sa spoločnosť Global profit zaoberá? Aké je pôsobenie spoločnosti Global profit na trhu?
Máme dlhoročné skúsenosti na trhu financií. V našom portfóliu sú všetky finančné produkty, ako hypotekárne úvery, spotrebné úvery, či poistenie. Zaoberáme sa aj investíciami, dlhodobým sporením a v neposlednom rade dôchodkami. Špecifickú súčasť nášho portfólia tvorí development a s ním spojený kompletný servis od stretnutia s investorom cez kompletné poradenstvo, až po sprostredkovanie hypotéky finálnemu klientovi.
 
Čím sa odlišujete od konkurencie?
Našou pridanou hodnotou a výhodou na trhu je to, že máme všetky finančné produkty a profesionálny servis pod jednou strechou. Ku klientom pristupujeme individuálne, pomáhame im vďaka finančným produktom postarať sa o bývanie a udržať si ich životnú úroveň aj do budúcna. Z tohto dôvodu sa zaujímame o ich budúce plány a potreby. Som presvedčený, že komunikácia a samotný záujem o klienta a jeho potreby sú veľmi dôležité. Výhodou je, že mnohí z nás majú za sebou roky praxe v bankovom sektore a v realitách. Klient získava plnohodnotné informácie a možné komplikácie pri financovaní jeho zámerov vieme eliminovať na minimum. S konkurenciou sa neporovnávame, je veľa faktorov, ktoré nás v našej práci od nej odlišujú.
 
Aká je vízia spoločnosti Global profit?
Pracujeme na tom, aby bol Global profit pre klientov kvalitným partnerom v oblasti sprostredkovania finančných služieb, na ktorého sa môže klient stopercentne spoľahnúť. Náš obchodný partner Finportal má vo svojom portfóliu množstvo finančných produktov. My, ako Global profit, máme záujem tieto produkty v čo najväčšej možnej miere ponúknuť klientom tak, aby sme dokázali pokryť všetky ich potreby – to je pre nás najdôležitejšie. Do budúcna chceme zlepšovať kvalitu pri spolupráci s developerskými partnermi a pomáhať im pri výbere vhodného spôsobu financovania ich projektu. Jednou z oblastí, na ktorú by sme sa radi v nasledujúcom období zamerali, je často spomínaná „digitalizácia“, ktorá každým rokom napreduje a v mnohých smeroch uľahčuje život a prácu nám, ale aj naším klientom.

V oblasti finančného sprostredkovania máte dlhoročné skúsenosti. Čo bolo pre vás kľúčové, prečo ste sa rozhodli osamostatniť?
Pri odchode sme zvažovali veľa možností a jednou z nich bola aj  možnosť založenia vlastného SFA. Rozhodli sme sa však využiť služby broker poolu, ktorý je pre nás v niektorých smeroch výhodnejším riešením.
Po dôkladnej analýze podmienok na trhu vyšiel Finportal ako víťaz, pričom najväčšími výhodami sú naša samostatnosť, autonómia značky, provízne podmienky, šírka portfólia a v neposlednom rade aj korektná spolupráca. Rôznorodosť a široká škála finančných produktov je pre nás, primárne ako pre hypošpecialistov, veľkou výzvou a dobrou obchodnou príležitosťou. Tieto produkty ponúkajú ďalšie možnosti aj pre náš tím, ktorý sa popri riešení hypoték môže zamerať aj na iné produkty, ktoré sú veľmi zaujímavé. Patria sem stále potrebné až nevyhnutné poistné a v dnešnej dobe stále populárnejšie investičné produkty či dôchodkové sporenie. Z tohto dôvodu bolo pre nás využitie broker poolu jasná voľba s veľkým potenciálom spolupráce do budúcna.

Ilustračné foto
Zdroj: Global profit
Ilustračné foto

Čo by ste poradili tým, ktorí so zmenou ešte stále váhajú, no v aktuálnom zamestnaní alebo firme kde pôsobia nie sú spokojní? 
Spokojnosť so svojim pracovným životom je rovnako dôležitá ako spokojnosť s tým osobným. Zostávať na mieste, kde nie  je človek spokojný, nespokojnosť ešte viac prehĺbi. Roky stereotypu a dlhodobej frustrácie zanechajú skôr či neskôr stopy aj na práci a človek postupne zistí, že sa neposúva vpred. Pokiaľ je ale príležitosť toto všetko zmeniť, netreba mať obavy, pretože každá zmena nás svojím spôsobom posúva. V našom tíme je spolupráca založená na partnerskej úrovni a som obklopený ľuďmi, ktorých si vážim, oni si vážia mňa a to je veľmi dôležité. Každý má možnosť voľby, stačí mať však odhodlanie a urobiť ten prvý krok.
 
Prečo by sa hypotekárni špecialisti mali pridať práve k vám? 
Základným plusom Global profitu je, že spolupracujeme so všetkými hypotekárnymi bankami a k samotnej hypotéke vieme klientovi zabezpečiť poistenie priamo u nás.

Práca hypošpecialistu však často nie je len o hypotékach. Aby špecialista vedel klientovi ponúknuť to najvýhodnejšie riešenie musí mať za sebou silnú firmu s kompletným portfóliom produktov. A presne toto je náš prípad. Výhodou je, že v našom tíme máme špecialistov na všetky produkty, ktoré môžu využiť pri riešení potrieb klienta. Benefitmi pre našich hypošpecialistov  sú hlavne  transparentný provízny systém, príjemné pracovné prostredie, organizovanie workshopov v jednotlivých regiónoch, pravidelné vzdelávanie, taktiež organizujeme obľúbené teambuildingy. Ku každému z kolegov máme individuálny prístup a poskytujeme mu podporu. Aktívne pre nich vyhľadávame obchodné príležitosti, ponúkame marketing a osobnú propagáciu či už na sociálnych sieťach alebo priamo v oblastiach, kde pôsobia. Veľkým plusom je, že ich zapájame do sprostredkovania hypoték pri developerských projektoch.
 
Venujete sa aj developerským projektom. Ako vnímate túto sféru?
Development je oblasť v stavebnom sektore, ktorá ma najviac zaujala. Samo o sebe je veľmi zaujímavé a nadchýna ma celý proces, ako sa z jedného nápadu vytvorí funkčný projekt na bývanie, ktorý splní našim klientom sen o ich bývaní. Celý proces je náročný, treba mať dostatočné vedomosti a skúsenosti na to, aby všetko prebehlo na profesionálnej úrovni a klient bol spokojný. Klientom, myslím nielen konečného užívateľa nehnuteľnosti, ktorému sprostredkujeme hypotekárny úver na bývanie, ale aj samotného developera ako obchodného partnera, ktorý sa na nás spolieha v oblasti zastrešenia celého procesu. Mať preto v tíme skúseného človeka, ktorý sa v celom procese vyzná, má dobré vzťahy a dobré meno vo finančných inštitúciách na tomto trhu je našou veľkou pridanou hodnotou.

Doposiaľ som za svoju kariéru úspešne nastavil v bankách viac než 60 developerských projektov a som veľmi rád, že v Global profit pracujeme na ďalších projektoch, kde dokážeme zúročiť tieto skúsenosti.
 
Na záver, z vášho pohľadu ako odborníka, aký odhadujete najbližší vývoj na hypotekárnom trhu a trhu úverov? Čo nás čaká? 
Počas minulého roka úrokové sadzby prekročili 4% a naďalej budú rásť. Ceny nehnuteľností sa aktuálne zastabilizovali najmä pri novostavbách, pri starších bytoch začíname vidieť niekedy aj výraznejšie cenové zníženie. Z tohto dôvodu sme v posledných mesiacoch zaznamenali výraznejší pokles záujmu ľudí o hypotéky. Dôvodmi sú samozrejme vyššie úrokové sadzby, ako aj vyššie ceny stavebných materiálov, na základe čoho sa aktivita na trhu s nehnuteľnosťami počas uplynulých mesiacov ochladila.

Klient môže mať kvôli rastu úrokových sadzieb a stúpajúcej inflácii zníženú dostupnosť úveru a je nútený často prehodnotiť kúpu svojej nehnuteľnosti.

Prognózy na nasledovné obdobie predpokladajú, že úrokové sadzby ešte porastú, avšak nie takým rýchlym tempom ako za obdobie posledných 12 mesiacov.

Ilustračné foto
Zdroj: Global profit
Ilustračné foto