• Podnikám na živnostenský list, som platca DPH, jednoduché účtovníctvo. Postavil som budovy firmy, skolaudoval, uplatnil som DPH na vstupe. Môžem budovy previesť do súkromného vlastníctva pre nájom ako nepodnikateľ? DPH pri stavbe som si uplatňoval.

Budovy si môžete previesť zo živnosti do osobného vlastníctva, ale vás zrejme zaujíma skôr vplyv na daň z pridanej hodnoty na tento prevod. Podľa § 38 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH je oslobodené od dane dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby. Platiteľ sa pritom môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

Z vašej otázky nie je zrejmé, v ktorom roku ste prvýkrát kolaudovali jednotlivé budovy, keďže dátum kolaudácie je rozhodujúci pre uplatnenie DPH.

V prípade, že prevediete budovy do osobného vlastníctva do piatich rokov od ich kolaudácie, ste povinný uplatniť DPH na výstupe. Ak už užívate budovy viac ako päť rokov po kolaudácii, môžete si uvedené budovy previesť do osobného vlastníctva bez uplatnenia DPH, pričom podľa § 50 ods. 2 písm. d zákona o DPH nemá tento prevod vplyv ani na koeficient, keďže príležitostný prevod nehnuteľnosti sa neuvádza do menovateľa koeficientu.

Ešte je však potrebné upozorniť na § 3 zákona o DPH, podľa ktorého je zdaniteľnou osobou každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť (podnikanie), pričom sa za podnikanie považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.

Na základe toho, ak ste ako živnostník platiteľ DPH, tak už ako súkromná osoba nesledujete hranicu 1,5 milióna korún na platcovstvo DPH samostatne z príjmov z prenájmu, ale už sa automaticky považujete za platiteľa DPH aj z týchto príjmov z prenájmu. A na základe uvedeného sa na vás vzťahujú všetky ustanovenia zákona o DPH, ako je napríklad vedenie záznamov, vystavovanie faktúr či počítanie koeficientu.

Pokiaľ ste teda ako živnostník platiteľom DPH, aj príjmy z prenájmu – hoci prenajímate majetok ako súkromná osoba – budú podliehať DPH. Naďalej, ak budete prenajímať uvedené budovy bez DPH, či už neplatiteľom alebo sa rozhodnete prenajímať aj platiteľom bez DPH, bude vám príjem z tohto prenájmu vstupovať do koeficientu dane z pridanej hodnoty.

Za zdaňovacie obdobie, mesačné alebo štvrťročné, budete viesť jednu podrobnú evidenciu zo všetkých činností a budete podávať jedno daňové priznanie k DPH.

Autorka je daňová poradkyňa