Historické momenty, viac bezkontaktných platieb a fanúšikov online nákupov. Za všetkým je pandémia a moderné zmýšľanie ľudí. Podnikatelia vďaka banke držia krok. Platbu v hotovosti po prvý raz v histórii prekonali moderné spôsoby. Cash oficiálne prišiel o svoje prvenstvo. Bezhotovostné transakcie, ktoré sa ujali vedenia, sa však presunuli z kamenných prevádzok z veľkej časti na internet. Kým počet platieb kartou online v druhom polroku 2020 medziročne stúpol o 24 percent, v kamenných predajniach klesol asi o jedno percento. Napriek tomu objem platieb v kamenných predajniach vzrástol o tri percentá.

Cash už nie je „in“

Čísla rástli najmä v predvianočnom období až prekonali rekordy. Dáta z analýzy ČSOB ukazujú, že počet ľudí na Slovensku, ktorí nakupovali online v období od 15. decembra 2020 do 3. januára 2021 sa zvýšil medziročne o 16 percent. Objem platieb, ktoré sa realizovali na internete, stúpol o viac ako tridsať percent.

Čísla rástli aj naďalej až prekonali rekordy. Slováci, ktorých opatrenia proti šíreniu koronavírusu a tvrdý lockdown uzamkli doma, siahajú po alternatívnych spôsoboch nakupovania aj platieb. Pomáhajú si v časoch, keď nemajú inú možnosť a sú zodpovední k sebe aj okoliu.

Podnikateľov kríza nezastaví

Zodpovedný postoj ku koronakríze zaujali aj podnikatelia. Mnohí sa snažia udržať chladnú hlavu a napriek neľahkej situácii sa starajú o biznis a zákazníkov. Krízu vidia ako príležitosť na profesionálny rast či budovanie vzťahov. Uvedomujú si, že napredovanie, vývoj a inovácie v ťažkých časoch im pomôžu prekonať dopady krízy a v budúcnosti lepšie zvládnuť reštart firmy.

Nevyhnutnou „inováciou“ podnikateľa je aj schopnosť prispôsobiť sa tomu, čo si vyžaduje doba a zákazníci. Veľký dôraz sa kladie na bezpečnosť zdravia a hygienu, čo sa zrkadlí aj v obľube bezhotovostných platieb kartou, mobilom či hodinkami. Podnikatelia vychádzajú v ústrety zákazníkom tak, ako banky pochopili, že musia byť aktívne a ústretové smerom k podnikateľom.

Aktívna banka, spokojní podnikatelia a zákazníci

ČSOB predstavila kompaktné, nenáročné a jednoducho ovládateľné zariadenie – mobilný mPOS Android terminál.  Priomína mobil, funguje ako mobil, no nie je to mobil. Je to prenosný terminál, v ktorom je sim-karta, a ktorý sa vďaka svojim rozmerom hravo zmestí aj do vrecka.

„Bezpapierový“ mPOS Android s moderným dizajnom, ktorý prijíma platby, dokáže poslať potvrdenie o POS transakcii sms-skou aj e-mailom (potvrdenie o POS transakcii však nenahrádza pokladničný bloček).

„Je ideálny pre každého malého obchodníka, ktorý realizuje predaj aj mimo kamennej predajne alebo platby prijíma len príležitostne. mPOS Android terminál je vhodný pre všetky profesie, pre ktoré je obstaranie klasického terminálu zbytočne finančne nákladné aj pre tie, ktoré si vyžadujú mobilitu," vysvetľuje Dáša Polláková, manažérka oddelenia MicroSME segmentu z ČSOB. 

Je vhodný pre malých podnikateľov, ktorí s podnikaním začínajú, respektívne pre tých, ktorí majú nižšie alebo príležitostné obraty. Zároveň je výborným riešením je pre obchodníkov, ale aj taxikárov, kuriérov, či donáškové služby, ktoré v čase pandémie zažívajú boom. Dobrou voľbou je aj pre remeselníkov či predajcov v stánkoch aj pre mobilné kaviarne, bistrá či rodinné podniky. Veľkou pomocou môže byť aj pre veterinárov alebo kozmetičky či kaderníčky. Využijú ho aj väčšie prevádzky a obchody - ako doplnkový alebo záložný terminál.

Terminál, ktorý strčíte do vrecka

Nový mPOS Android terminál od ČSOB aj v teréne vďaka wi-fi alebo GPRS signálu zabezpečuje stabilné pripojenie pri každej platbe kartou, mobilom alebo hodinkami. Automaticky sa pripája k signálu, ktorý je stabilnejší.

Veľkou výhodou zariadenia od ČSOB je jeho jednoduchá obsluha. Aj inštalácia je jednoduchá, podnikateľ ju zvládne sám.  Nemusí nikam chodiť, ani len do pobočky banky. Všetko ide online, stačí pár klikov. Banka si je vedomá, že v čase pandémie je dôležitá pomoc a podpora tých, ktorí to potrebujú. Inak tomu nie je ani v segmente malých firiem a podnikateľov.

ČSOB pripravila na svojom webe pre podnikateľov nástroj, vďaka ktorému si z pohodla domova vyberú ten správny terminál pre ich podnikanie. Stačí zadať svoje požiadavky v online formulári a ten obchodníkovi vyselektuje, ktorý platobný terminál mu bude čo najviac vyhovovať.