Energetická kríza klope na dvere. Prudké zdražovanie plynu a elektriny obmedzuje výrobu v čoraz väčšom počte podnikoch. Hromadné prepúšťania postupne ohlasujú najmä firmy s vysokými nákladmi na plyn a elektrinu. V najbližších mesiacoch tak stratia prácu tisícky ľudí. Podľa pomerne optimistického odhadu ministerstva práce je ohrozených 7 500 pracovných miest. Bez pomoci od vlády s príchodom nového roka zasiahne prudké zdražovanie energií aj domácnosti.

Už minimálne niekoľko mesiacov sú to známe fakty. Napriek tomu vláda verejnosti doteraz detailná pomoc štátu nepredstavila. Dôvod? Vláda momentálne ani len netuší, koľko peňazí bude mať reálne k dispozícií v roku 2023. Menšinová koalícia totiž v parlamente nedisponuje dostatkom hlasov na schválenie rozpočtu. Bez podpory opozície tak reálne hrozí, že krajina skončí v rozpočtovom provizóriu.

V takom prípade vláda bude môcť minúť toľko, ako v tomto roku. A na riešenie energetickej krízy nebude mať ani euro navyše. Financie tiež budú chýbať na sľubované zvyšovanie platov učiteľov, lekárov, sestričiek či zvyšovanie dôchodkov. Inými slovami, krajina zažije také drakonické šetrenie, akému nebola nikdy vystavená.

Pravdepodobne na hrozbu razantnej straty životnej úrovne sa spolieha Igor Matovič. Minister financií bude opozíciu vydierať vetami tipu: „Smer neprijal môj rozpočet. Fico a Pellegrini sú priamo zodpovední za chudobu Slovákov.“ Pôjde o najnebezpečnejší poker v histórii krajiny. Opozícia môže veselo obchodovať, za rozpočet môže napríklad žiadať vypísanie predčasných volieb.

V rámci rozpočtového provizória nebudú na sľubované zvyšovanie platov peniaze. Vláda bude môcť zatiahnuť ručnú brzdu vyhlásením stavu núdze. Následne energetickým spoločnostiam prikáže predávať energie za štátom stanovené ceny.

Výsledkom bude obrovský chaos. Niekomu sa platby za energie veľmi nezmenia. S veľkom pravdepodobnosťou pôjde o najväčšiu voličskú skupinu domácností. Iným naopak mesačné faktúry prudko narastú. Takýto negatívny vývoj zasiahne väčšinu podnikateľov. Dôvody na vážne obavy vyvolávajú najnovšie kázne I. Matoviča. V nich opäť hovorí, ako nemôže len tak minúť peniaze nás všetkých a každú pomoc nakoniec aj tak zaplatia ľudia. Lenže to nie je úplne pravda.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa