Všetko zlé je na niečo dobré. Vysoká inflácia požiera dlhy. Rast cien každej vláde prináša viac peňazí vybraných prostredníctvom daní a odvodov. Nečakané príjmy automaticky tlačia na znižovanie obrovských dlhov a razantný pokles naplánovaného deficitu.

Lenže vždy sa nájdu výnimky potvrdzujúce pravidlo. Teda krajiny, kde prudký rast cien neprinesie výrazne lepšie hospodárenie. Dôvodom je prudké zvyšovanie výdavkov. Jedným zo zle riadených štátov bude aj Slovensko. Také sú aspoň závery najnovšej analýzy ministerstva financií. „Hospodárenie rozpočtu verejnej správy v roku 2022 sa naďalej očakáva na úrovni mínus 5,2 miliardy eur, čo predstavuje deficit 4,9 percenta HDP. To zodpovedá úrovni schváleného rozpočtu verejnej správy na tento rok,“ uvádza sa v polročnom hodnotení rozpočtu.

Inými slovami, vláda aj napriek vyšším príjmom bude pokračovať v nebezpečnom zadlžovaní a aj tento rok vyrobí obrovskú sekeru. Podľa štátnych analytikov bude schodok výrazne nižší len v prípade slabšieho čerpania eurofondov a kapitálových výdavkov.

Lenže takéto škrtanie výdavkov je zlé. Európske peniaze slúžia na dobiehanie životnej úrovne bohatého Západu. V realite väčšinu peňazí napríklad na realizáciu výstavby diaľnic dostane krajina zadarmo. Len menšiu časť financuje priamo štátny rozpočet. Šetrením na spolufinancovaní sa krajina oberá o možnosť minúť miliardy eur. V krajnom prípade nevyčerpané eurofondy prepadnú a peniaze sa vrátia do Bruselu.

Pred týmto negatívnym vývojom dlhodobo varuje bývalá členka SaS a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Počas pandémie sa eurofondy mohli bez problémov minúť na pomoc firmám. V súčasnosti nie je problém minúť ich na projekty zvyšujúce životnú úroveň občanov. Lenže vláda nevie pripraviť dosť zmysluplných projektov a výsledkom je, že po prepočítaní cez paritu kúpnej sily životnú úroveň Slovákov predbehli aj Rumuni.

Príjmy verzus výdavky

Priemerný rast cien v tomto roku skončí na úrovni 11,6 percenta. S takou vysokou infláciou (CPI) počíta ministerstvo financií. Prudké zdražovanie zvýši príjmy štátu o 1,7 percenta HDP. Vyjadrené v peniazoch, súčasná vláda dostane navyše približne 1,8 miliardy eur. Tretinu z týchto peňazí získa štát lepším výberom dane z pridanej hodnoty (DPH). Práve boj s daňovými podvodníkmi je jedným z mála pozitívnych výsledkov súčasného vedenia ministerstva financií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa