V druhej časti rozhovoru s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuelom Vlčanom sa dočítate o tom, ako sa Slovensko plánuje vyrovnať s neúmernou nadprodukciou olejnín vo vzťahu k ďalším zložkám poľnohospodárskej výroby. Minister pre TREND vysvetlil, že rezort plánuje postupne znižovať výmeru osevnej plochy repky a v nadväznosti na to sa chce oveľa viac zamerať na podporu funkčných vertikál v poľnohospodárstve.

Video celého rozhovoru spolu s podcastom je na konci článku.

Ako vnímate nepomer medzi slovenskou sebestačnosťou v olejninách, ktorá je na úrovni 241 percent, a množstvom oleja potravinárskej kvality, ktorý sa na Slovensku aktuálne vylisuje?

Na ministerstve sme vypracovali dlhodobú stratégiu rozvoja slovenského agropotravinárskeho sektora. Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú, samozrejme, veľmi dôležité súčasti národného hospodárstva a nám sa podarilo ešte koncom roka 2021 schváliť dlhodobú koncepciu rozvoja až do roku 2035. V doterajšej histórii Slovenska nemal agrorezort schválenú koncepciu na takéto dlhé obdobie. V nej sú podrobne rozpracované informácie o tom, ktorú vertikály sú rozvojaschopné a produkciu ktorých plodín by sme chceli podporovať.

Vieme, že sme krajina mierneho klimatického pásma a vieme tiež, v čom máme tradíciu a tieto predpoklady jasne poukazujú na to, čo potrebujeme podporiť, prípadne v čom máme zbytočnú nadprodukciu.

Týka sa to zrejme aj nadprodukcie olejnín.

Áno, príkladom je aj nadprodukcia samotnej repky. Chceme, aby bolo v budúcnosti na Slovensku menej lánov repky olejnej a aby sa viac produkovalo ovocie a zelenina, tých máme totiž nedostatok. Produkcia repky je totiž taká rozsiahla, že by uspokojila nielen našu spotrebu stolových olejov, ale aj spotrebu samotného MERA, teda technického oleja, ktorý je prímesou do motorovej nafty. Repka sa v súčasnosti vo veľkej miere vyváža. Túto plodinu je efektívne pestovať len na veľkých lánoch, ktoré chceme od tohto roku v súlade s novou spoločensko-hospodársku politikou a strategickým plánom zmenšovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa