Pakistanská rupia stratila v minulom týždni osem percent, najviac počas akéhokoľvek týždňa v tomto storočí. Dôvod je jednoduchý – bankrot krajiny je čoraz realistickejší. Na rozdiel od Srí Lanky ide o štát s počtom obyvateľov 220 miliónov, so strategickou pozíciou v strede Ázie, a najmä jadrovou výbavou.

V tomto roku prišla domáca mena už o 30 percent svojej hodnoty a v stratách na ázijskom kontinente ju predbehli iba srílanská rupia a turecká líra. Všetky tri štáty majú spoločný problém – sú významní importéri energií a potravín. Ich nárast spolu s posilnením dolára spôsobuje čoraz väčšie finančné turbulencie.

Diera sa nedá zaplátať

Prvá časť globálnej krízy s prívlastkom inflačná sa končí, druhá s prívlastkom bankrotov sa iba začína. Importéri energií a potravín, ktorí ich nedokážu kompenzovať exportom, sa dostávajú do čoraz horšej finančnej situácie.

Obchodný deficit Pakistanu dosiahol za posledných 12 mesiacov nový historický rekord na úrovni 49 miliárd dolárov, keď vzrástol oproti minulému júnu o obrovských 57 percent. Dôvodom je najmä nárast hodnoty importu o 43 percent.

K tomu sa pridali splátky zahraničného dlhu, ktorý sa pri poklese domácej meny stáva stále drahší. Následkom je prudký pokles devízových rezerv. Tie počas tohto roka stratili takmer 50 percent. Momentálne sú pod 10 miliardami dolárov a dokážu garantovať import iba po dobu 6 týždňov.

Devíz je tak málo, že krajina začína obmedzovať vymeniteľnosť domácej meny. Pre elektrárne to však nestačí a preto prichádza k vypínaniu elektrickej energie. Akonáhle elektrárne vyčerpajú príjmy za elektrický prúd, odstavia ho. Veľké mestá sú následne bez elektriny zhruba 10 hodín denne.

Na zlepšenie obchodnej situácie prišla vláda s importnými obmedzeniami. Zakázala okolo 800 neesenciálnych luxusných tovarov, ktoré zahŕňali čokoládu, plienky alebo tampóny. A navrhla piť ľuďom menej čaju. Pakistan je pritom široko-ďaleko najväčší importér čaju na svete.

Avšak nestačí to. V krajine začali vznikať protesty a v nedávnych lokálnych voľbách v najľudnatejšom regióne, Pandžábe, vyhrala strana bývalého premiéra Imrana Chána. Ten stratil v apríli dôveru parlamentu. Za svoj odchod však viní spiknutie Amerikou vedenej koalície.

Pomoc alebo kolaps

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa