Len deň po tom, ako sa ECB rozhodla zvýšiť úrokové sadzby, ekonomické dáta ukázali prichádzajúcu recesiu. Najdôležitejší predstihový indikátor, index nákupných manažérov (PMI) sa v júli prepadol na celom rozvinutom svete, no najviac v eurozóne.

Západné štáty kvári deštrukcia dopytu, ktorá je spôsobená vysokou infláciou a rastom úrokov. Spotrebitelia míňajú menej, čo sa prejavilo na prudkom poklese PMI pod úroveň 50. Ekonomická aktivita poklesla najviac v Spojených štátoch a eurozóne.

Uvedené čísla a ostatné predstihové indikátory naznačujú negatívny ekonomický rast eurozóny už v treťom kvartáli. Spojené štáty by sa mali poklesu HDP tesne vyhnúť, odhaduje Capital Economics. Analytická spoločnosť avšak v druhej polovici roka očakáva v eurozóne recesiu.

Od Nemecka k Slovensku

Pokračujúci pokles ekonomickej aktivity v posledných štyroch mesiacoch zaznamenáva najmä Nemecko, kde PMI kleslo na najnižšiu úroveň za posledných 25 mesiacov. Ekonomika v celej eurozóne je taktiež najslabšia od covidovej krízy.

Nemecký priemyselný stroj sa zadrhol na slabšom domácom aj vonkajšom dopyte. To je zlé znamenie aj pre jeho dodávateľov, ako Slovensko, Česko, Poľsko či Maďarsko. Capital Economics očakáva príchod recesie ku koncu roka vo všetkých uvedených krajinách.

Problémom je podľa spoločnosti stále vysoká inflácia, ktorú v súčasnej fáze nedokáže znížiť ani pokles dopytu či vyššie úrokové sadzby. Hlavná inflácia v eurozóne by už mala čoskoro vrcholiť, no rásť začína jadrová inflácia. Pri napnutom trhu práce, ktorý pretrváva aj v eurozóne, je jej rýchly pokles výrazne nepravdepodobný.

Vzniká tak vskutku stagflačná situácia, keď ekonomický rast spomaľuje do recesie, no centrálna banka musí kvôli vysokej inflácii zvyšovať sadzby a ekonomický pokles ďalej zhoršovať. Tento stav ďalej negatívne ovplyvní primárne akciové trhy.

Uterák v ringu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa