Orbánomika vyhrala najdlhšie slúžiacemu európskemu premiérovi posledné parlamentné voľby. Dotovanie cien a neustále politické konflikty však zahraničných investorov nepresvedčili. Nič o tom nesvedčí lepšie ako kurz maďarského forintu.

Nové rekordy nad úrovňou 400 forintov za dolár znejú hrozivo pri uvedomení si, že za dekádu maďarská mena stratila polovicu svojej hodnoty. Inak povedané, nákupy Maďarov v zahraničí sú dvojnásobne drahšie ako pred desiatimi rokmi. Oslabovaniu domácej meny pritom nemusí byť koniec, keďže jej znehodnocovanie s ekonomickou krízou akceleruje.

Pri zhoršovaní sa globálnych finančných podmienok sa prudko posilňuje americký dolár a všetko ostatné klesá. Menej klesajú silné a likvidné meny ako euro, libra či austrálsky dolár. Napríklad euro v tomto roku stratilo voči doláru viac ako 10 percent. Ešte viac klesajú slabšie a menej likvidné meny, ako je poľský zlotý, ktorý voči eur stratil ďalších takmer 5 percent. No najviac klesajú meny štátov, ktoré sa investorom javia ako najzraniteľnejšie. Držať ich aktíva je príliš rizikové a tak sú pod výpredajným tlakom. Aktuálne sa k nim zaradilo aj Maďarsko.

Svojou tohtoročnou stratou na úrovni 25 percent voči americkému doláru sa znehodnotenie forintu približuje k strate tureckej líry, čím sa dostáva do blízkosti takých mien, ako je srílanská rupia, venezuelský bolivar či zimbabwiansky dolár. Na krajinu, ktorá leží v srdci Európy, ide o veľmi nezvyklú spoločnosť.

Vyhlásenie vojny Bielemu domu ďalej zhorší pohľad investorov na maďarskú ekonomiku. Zastavenie oslabovania domácej meny sa v súčasnej napätej situácii bude dať dosiahnuť iba dvomi spôsobmi – silnou ekonomickou recesiou alebo podriadením sa požiadavkám Západu. Obe cesty budú pre Viktora Orbána značne bolestivé.

Vojna s Bidenovou administratívou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa