Už  viac ako dva týždne od vypuknutia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine utekajú davy utečencov do okolitých krajín. Na Slovensko ich od začiatku vojny vstúpilo už viac ako 200-tisíc, pričom ich počet stále rastie. V súvislosti s tým vzniká viacero otázok, ako sa vyvinie pracovný trh po masívnom príchode utečencov z Ukrajiny na Slovensko.

Hoci v niektorých smeroch môže utečenecká vlna z Ukrajiny pomôcť oslabenej slovenskej ekonomike, a to najmä zaplnením množstva dlhodobo neobsadených pracovných miest,  súčasne môže na pracovnom trhu spôsobiť viaceré komplikácie.

Zvyšovanie kúpyschopnosti na Slovensku

Vojnová situácia na Ukrajine by na Slovensku mohla pomôcť pandémiou ťažko skúšaným sektorom, ktoré v súčasnosti nevyhnutne potrebujú zamestnať ľudí.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) Monika Uhlerová hovorí, že môže ísť o pracovné miesta najmä v profesiách, ktoré sú dlhodobo nedostatkové, teda napríklad v IT sektore či sociálnych službách alebo o sektory, ktoré sú oslabené v dôsledku pandémie, napríklad o hotelierstvo, gastro a cestovný ruch.

Potvrdzujú to aj vysoké čísla ponúk na pracovnom portáli Profesia, pri ktorých zamestnávatelia označili, že ide o príležitosti vhodné pre ľudí z Ukrajiny. „Do dnešného dňa ich je približne tisíc. Zamestnávatelia takto označujú vyššie aj nižšie kvalifikované pracovné ponuky,“ spresňuje Nikola Richterová, PR manažérka najväčšieho pracovného portálu na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa