Spanilá jazda proti reformám. Povstanie regiónov proti vládnym zmenám organizuje predseda parlamentu Boris Kollár (Sme Rodina). Priamo v teréne vyjadruje podporu pobúreným ľuďom a vôbec mu pritom nevadí, že on sám je jednou z najsilnejších postáv súčasnej koalície.

Za torpédovaním reformnej jesene stojí vypočítavosť. Proti rušeniu nemocníc sú ľudia na celom Slovensku. Nič na tom nemenia ani ubezpečenia premiéra, že žiadne nemocnice sa rušiť nebudú a v rámci reprofilizácie sa škrtnú len slabo využívané oddelenia. Takáto reforma dá všetkým ľuďom šancu na operácie u odborníkov. Teda lekárov, ktorý daný zákrok vykonávajú niekoľko krát do týždňa a majú s ním dostatočné skúsenosti.

Napriek tomu odpor proti reforme prinesie vždy politické body. Hlavne u ľudí, ktorí súčasnej koalícií neveria a podozrievajú ju zo snahy zrušiť nemocnice. Paradoxom slovenskej reality je, že ich môže pozbierať aj jeden z členov vládnej koalície a s tým kalkuluje B. Kollár.

Vypočítavosť nie je najhorším znakom súčasnej koalície. Oveľa viac zla narobí zákernosť. Ňou je obdarený predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič. Minister financií v zákulisí kuje pikle na odvolanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO). Bývalý vojak má prísť o funkciu kvôli neschopnosti presadiť reformy a nezvládnutiu tretej vlny pandémie.

Operácia sa podarila, pacient neprežil. V duchu tohto hesla riadil druhú vlnu pandémie samotný I. Matovič. Ten ešte z pozície premiéra pretlačil celoplošné testovanie a napriek pochybnostiam dokázal vytrieť nosy celému národu. Jediný problém bol v tom, že na šírenie pandémie to malo minimálny vplyv a covid-19 pripravil o život viac ako 12-tisíc ľudí.

Reformy sa nemajú robiť od stola v Bratislave. Treba ísť medzi ľudí. Kritizuje návrhy zmien v zdravotníctve minister financií. Nijako mu pritom nevadí, že jeho daňovo-odvodovú reformu doteraz nikto nevidel a stala sa z nej Columbova žena slovenskej politiky. I. Matovič má pravdu len v jednej veci. Konkrétne v konštatovaní, že ak koalícia nevie presadiť reformy, urobí lepšie ak sa dobrovoľne vzdá vládnutia.

Od presadenia navrhovaných zmien závisí vyplatenie stoviek miliónov eur z plánu obnovy. Bez reforiem ostanú peniaze nakoniec v Bruseli. Najnovšie vládne zvady majú potenciál pripraviť Slovákov o plánovanú rekonštrukciu nemocníc. Ak to takto pôjde ďalej, tak zo sľubovaného zvyšovania životnej úrovne nebude nič a hnev ľudí nakoniec zmetie súčasných predstaviteľoc moci . Aj vypočítavého B. Kollára a zákerného I. Matoviča.

European Union Supporters Demonstrate In Athens As Eurozone Leaders Meet For Summit
Neprehliadnite

Smutný osud Grécka nie je pre Brusel varovaním. Rozhadzovanie peňazí má byť rozumnou politikou

Koniec tlačenia peňazí v USA

Americká centrálna banka (Fed) začína bojovať s prudkým rastom cien. Už v novembri zníži objem vytlačených peňazí o 15 miliárd dolárov. Pokračovať bude aj v nasledujúcich mesiacoch a pri tomto tempe skončí kvantitatívne uvoľňovanie v júni 2022. V súčasnosti FED každý mesiac napumpuje do americkej ekonomiky 120 miliárd dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa