Po skočení pandémie obyvatelia vyspelých štátov za rovnakú sumu peňazí nakúpia menej tovarov ako počas minuloročnej recesie. V najbližších rokoch finančné trhy dokonca počítajú s najrýchlejším rastom inflácie od čias veľkej finančnej krízy.

Prudký rast cien sa už začína naplno prejavovať v Spojených štátoch amerických. Tam ešte v máji minulého roku bola priemerná inflácia na úrovni 0,2 percenta a do januára tohto roka stúpla na 1,4 percenta. Olej do ohňa rastúceho trendu sa rozhodol priliať prezident Joe Biden, ktorý americkým rodinám s ročným príjmom pod 100-tisíc dolárov pošle šek na 2-tisíc dolárov.

Navyše, aj naďalej bude prebiehať masívne tlačenie peňazí, ktoré americká centrálna banka FED nezastaví ani v prípade, ak rast cien prekoná odporúčanú hodnotu 2 percent. Finančné trhy preto v najbližších desiatich rokoch počítajú v USA s priemerný rastom cien o 2,2 percenta za rok. Ide o štvornásobne väčšie číslo v porovnaní s prognózami z marca minulého roka.

Vyššia inflácia pomôže dôchodcom

Strach z rýchlejšieho rastu cien na finančných trhoch pomaly začína zvyšovať úroky bezpečných cenných papierov. Minulý týždeň mal tridsaťročný holandsky dlhopis po prvý raz za posledných päť mesiacov kladný výnos. To je dobrá správa pre klientov dôchodkových fondov, ktorých mínusové úroky oberajú o budúce penzie. Práve v dlhopisoch sú investované úspory väčšiny klientov slovenského II. piliera a aj pre nich je rastúca inflácia dobrou správou.

Rýchlejší rast cien je výsledkom väčšej spotreby ľudí, ktorí si môžu dovoliť viac míňať hlavne v čase nízkej nezamestnanosti a rastúcich platov. Vo svete búrz je vysoká inflácia zrkadlom silného hospodárskeho rastu, ktorý podľa finančných trhov nastane už v lete tohto roka.

Rastúce ceny sú menej dobrou správou pre peňaženky bežných ľudí. Napríklad Európska komisia počíta s tým, že v tomto roku na starom kontinente stúpne priemerná inflácia z 0,3 percenta na 1,4 percenta. Slovákov v tomto prípade nemusí trápiť takmer päťnásobné zrýchlenie priemerného rastu cien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa