Dva z troch, to nie je zlé, spieval kedysi americký rockový spevák Meat Loaf. To isté si môžu povedať aj predstavitelia Fedu. Už celé mesiace spievajú tú istú pesničku akciovému trhu, skladá sa z troch slôh.

WA 12 archív Lipsko - Na snímke žena drží v rukách eurové bankovky nad nákupom v meste Lipsko v spolkovej krajine Sasko na východe Nemecka. Medziročný rast inflácie v Nemecku v auguste opäť nabral tempo v dôsledku stúpajúcich cien energií a ďalších položiek. To zvyšuje tlak na domácnosti. Ukázali to v utorok oficiálne údaje spolkového štatistického úradu Destatis, ktoré TASR prevzala z AFP. FOTO TASR/AP ARCHIV - 02.06.2022, Sachsen, Leipzig: Eine Einkaufskiste mit Lebensmitteln steht auf ein
Neprehliadnite

Nie a nie poraziť tú infláciu. Trend sa nekončí, ale pokračuje, sadzby pôjdu nad päť percent

V prvej sa spieva o ďalšom zvyšovaní sadzieb, druhá má refrén o päťpercentných úrokových sadbách a tá posledná je najdôležitejšia. Je o tom, že nič sa nekončí, všetko sa iba začína. Sadzby budú vysoké minimálne po celý budúci rok, ten ďalší ešte nie je istý.

Na prvé dve slohy si trh už zvykol, tretiu ale odmieta brať do úvahy. Neverí jej. Výnosy 30-ročných dlhopisov klesli počas posledných dvoch mesiacov zo 7,1 percenta na 6,5 percenta, a ak by ste čakali, že po zverejnení nových ekonomických projekcií sa niečo zmení, ste na omyle.

Trh skrátka odmieta centrálnej banke uveriť, že to čochvíľa neotočí a nezačne sadzby prudko znižovať. Realite však pravdepodobne neunikne, pretože dvojmesačná oslava na akciovom trhu sa už skončila, a akcie začínajú prudko padať.

Bolo na čase, pretože mohli ešte centrálnu banku nahnevať a namiesto spomalenia tempa zvyšovania sadzieb by mohlo prísť pritvrdenie. Index finančných podmienok vykazoval najvoľnejšie podmienky od júna tohto roka.

Voľné finančné podmienky znamenajú vysoké ceny aktív a dostupnú likviditu, chuť riskovať. Ak sú voľné podmienky, firmy emitujú dlhopisy, získavajú na trhu peniaze a tie prúdia do ekonomiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa