Optimisti poukazujú na septembrové projekcie Fedu, ktoré naznačovali skorý vrchol sadzieb na úrovni 4,6 percenta na prelome rokov 2022 a 2023. V novembri sa sadzby predsa dostanú na úroveň štyroch percent, ďalšie zvyšovanie o 75 bázických bodov sa do plánu nezmestí, matematika hovorí jasne.

Hyundai lietadlo
Neprehliadnite

Centrálne banky nevedia utlmiť ekonomiku, bohatí spotrebitelia majú navrch

Oficiálny konsenzus analytikov je značne šalamúnsky. Podľa prieskumu Reuters väčšina analytikov očakáva zmiernenie tempa zvyšovania sadzieb už počas decembra. Nikto však nepovedal, prečo by mal nastať.

Namiesto otočky od Fedu očakávame, že centrálna banka spomalí a nebude tak agresívna ako doteraz.
Jan Groen, makro-stratég TD Securities

V princípe tak všetci predpokladajú, že z nejakého dôvodu Fed spomalí, veď jeho predpovede zo septembra tomu nasvedčujú. Lenže niečo tu nesedí. Analytici otvorene hovoria o tom, že Fed si môže dovoliť zastaviť zvyšovanie sadzieb, keď inflácia spomalí o polovicu. Už toto je značne odvážne tvrdenie, vzhľadom na tvrdé odhodlanie Fedu dostať infláciu tam, kam patrí a neukončiť misiu v jej polovici.

Všetci nemôžu mať pravdu

Lenže podľa aktuálnych predpovedí by inflácia mala spomaliť na polovicu niekedy v lete roka 2023. Ak Fed začne spomaľovať v decembri 2022, čo bude robiť počas prvého polroka 2023? Tam ho čakajú ešte štyri zasadnutia, kde bude rozhodovať o úrokových sadzbách. Nijako to nevychádza, iba tak, že úrokové sadzby budú ešte vyššie, než sa teraz dúfa a očakáva.

Projekcie sadzieb na rok 2023 a ďalej do budúcnosti sa predsa môžu a dokonca musia upraviť o nové okolnosti. Veď sa už niekoľkokrát upravovali, prečo by sa nemohli znovu? Ekonomika je v lepšom stave než sa odhadovalo, domácnosti a podniky majú stále dosť peňazí, nijaká recesia nenastala.

Jadrová inflácia podľa posledných dát dokonca zrýchlila, trh práce je stále horúci, mzdy rastú rýchlym tempom. Fed skrátka nemá dôvod spomaliť a podľa analytikov Bank of America sa boj proti inflácii môže natiahnuť až do konca roka 2023. Takže namiesto skorého otočenia politiky centrálnej banky môže terajší kurz pokračovať ešte celý rok, čo pre akciový trh neveští nič dobré.

Konsenzus na trhu momentálne znie, že Fed zvýši sadzby o 75 bodov v novembri a potom o 50 bodov v decembri. Preto sa akciový trh (už opäť) pripravuje na veľký obrat a mnohí investori vidia súčasné ceny akcií ako výhodný nákup. Bank of America by na to rozhodne nestavila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa