Len nedávno upozorňoval bývalý premiér spôsobom sebe vlastným na problém nízkej pôrodnosti. Iné krajiny sa pri hľadaní riešení najčastejšie pozerajú na škandinávske štáty či Francúzsko, ktorým sa darí udržiavať prijateľnú úroveň pôrodnosti (1,88 detí na jednu ženu vo Francúzsku či 1,76 vo Švédsku v porovnaní s 1,54 na Slovensku). V čom je ich tajomstvo?

Odpoveďou je jedna z najvyšších mier zosúladenia pracovného a rodinného života. Štandardom je, že rodičia sa vracajú do práce ešte predtým, ako deti dosiahnu tri roky. Umožňuje to aj široká sieť materských škôl. Jednoducho, ženy si nemusia voliť medzi kariérou a rodinou, a preto sú ochotnejšie mať deti.

Pokiaľ teda chceme začať naozaj riešiť nízku pôrodnosť, mohli by sme začať dostupnosťou materských škôl, ktorá je na Slovensku stále žalostná. V rámci EÚ máme tretí najnižší podiel detí v materských školách.

Od septembra by sa to mohlo mierne zlepšiť, pretože do platnosti vstúpi povinné predprimárne vzdelávanie pre deti staršie ako päť rokov. Lenže nie všade je dostatok kapacít materských škôl a ukazuje sa, že ani samosprávy a ani ministerstvo školstva nie sú na tento krok pripravené.

Nestihli to ani za rok

Rezort školstva plánuje zvýšiť ponuku škôlok pre päťročné deti aj tým, že by sa v systéme povinného predprimárneho vzdelávania na prechodné obdobie uznávali aj materské školy, ktoré nepatria do siete škôl a školských zariadení.

Na Slovensku totiž v princípe fungujú dvojaké typy škôlok. Tie, ktoré sú v sieti (štátne, cirkevné aj súkromné) a musia preto spĺňať určité kritériá, napríklad napĺňať štátny vzdelávací program, za čo od štátu dostávajú financovanie. No niektoré súkromné škôlky v sieti nie sú, fungujú úplne autonómne a od štátu žiadne peniaze nedostávajú. Pravda je, že viaceré by sa do siete aj chceli dostať a spĺňajú na to aj podmienky, lenže často narážajú na rôzne byrokratické prekážky či na odpor samospráv.

Teraz by však samosprávy mohli odbremeniť, pretože štát ich chce akceptovať ako poskytovateľa povinného predprimárneho vzdelávania. Problém je však v tom, že štát a samosprávy vôbec netušia, aké škôlky na Slovensku existujú a aké sú ich kapacity. Prehľad sa vedie len o materských školách, ktoré sú v sieti.

Branislav Gröhling ešte minulý rok sľuboval, že vznikne register zariadení predprimárneho vzdelávania, ktorý bude určený pre škôlky mimo siete. Tie materské školy, ktoré sa do registra zapíšu a splnia určité podmienky, sa budú môcť podieľať na povinnom predprimárnom vzdelávaní a dostávať za to symbolickú dotáciu. Lenže ministerstvo doteraz register nevytvorilo a dokonca stále neexistuje ani zákon, v ktorom by jeho používanie umožňoval.

Pôvodne to mala riešiť rozsiahla novela školského zákona, lenže tá vo februári uviazla v medzirezortnom pripomienkovom konaní pre veľkú kritiku odbornej verejnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa