Máte dieťa v predškolskom veku a chcete ho dať do štátnej škôlky? V mnohých mestách a obciach to nemusí byť vôbec jednoduchá úloha. Napríklad v bratislavskej Petržalke prijali v tomto školskom roku štátne materské školy len niečo viac ako polovicu zo všetkých žiadostí.

Rodičia sú zúfalí

„Súkromné škôlky, opatrovateľka či zostať doma,“ vymenúva svoje možnosti frustrovaná matka, ktorej dieťa nezobrali do žiadnej verejnej škôlky. Všetky tri možnosti vyjdú priemernú domácnosť pomerne draho. Napríklad priemerné školné v bratislavských súkromných škôlkach sa pohybuje okolo tristo eur za mesiac. Situácia je v niektorých mestských častiach Bratislavy natoľko zlá, že zúfalí rodičia musia niekedy pri vypĺňaní prihlášky do štátnej škôlky klamať, aby zvýšili svoje šance na prijatie. Hovorí sa aj o úplatkoch.

Aby sme mali lepšiu predstavu o kapacitách materských škôl, ukážme si to na číslach neschválených žiadostí o prijatie. V školskom roku 2019/2020 ich bolo len v Bratislave 5 128, pritom pred štyrmi rokmi to bolo o tisícku menej. To sú čísla za štátne, cirkevné aj súkromné škôlky, ktoré sú v sieti škôl, to znamená, že dostávajú finančné dotácie od štátu. Ak dieťa neprijmú do takejto škôlky, stále má na výber súkromnú škôlku za spomínaných tristo eur mesačne.

Nízke kapacity materských škôl spôsobujú, že triedy sú preplnené viac, než by mali byť. Podľa analýzy Najvyššieho kontrolného úradu SR bolo v roku 2018 v jednej triede bratislavskej škôlky priemerne 22 detí. V Petržalke priemer dokonca presahuje 23 detí. Vyhláška ministerstva školstva pritom stanovuje maximálny počet detí v triede od 10 do 20 v závislosti od veku.

Povinná predškolská dochádzka

Tlak na materské školy bude naďalej rásť. Pri pohľade na demografickú krivku vidíme, že v posledných rokoch v Bratislave rastie počet novorodencov. V roku 2018 to bolo o sedemsto viac než pred piatimi rokmi. Politika rodovej rovnosti navyše nabáda, aby sa ženy vracali do práce skôr, na čo je však potrebná dostatočná sieť jaslí a materských škôl. Na Slovensku si rodičia užívajú v porovnaní so zvyš-kom Európy nadštandardne dlhú rodičovskú dovolenku, čo má na ženy neskôr, keď sa vracajú na pracovný trh, negatívny dosah. Pre nedostatok materských škôl sú niektoré ženy (prípadne muži) nútené predlžovať si rodičovskú dovolenku bez nároku na finančnú podporu od štátu. Ďalší tlak na materské školy spôsobí od budúceho roka platná povinná predškolská dochádzka pre päťročné deti, ktorú schválila ešte predchádzajúca vláda. Pre nedostatok kapacít materských škôl sa uvažovalo o možnosti odkladu, ale ministerstvo školstva sa nakoniec rozhodlo, že povinnosť spustí. Čo to bude znamenať z hľadiska náporu na materské školy?

Novorodeenci v bratislave, graf
Zdroj: Trend.sk

Podľa vyhlášky ministerstva školstva materské školy musia už teraz prednostne prijímať deti vo veku päť rokov, napriek tomu veľká časť týchto detí predprimárne vzdelávanie stále vynecháva. V minulom školskom roku to bolo podľa odhadov ministerstva školstva až 12-tisíc päťročných detí.

Keby teda v budúcom roku prišlo do materských škôl ďalších 12-tisíc detí, muselo by to byť nevyhnutne na úkor troj- a štvorročných detí, ktoré tak budú mať ešte väčší problém dostať sa do štátnej materskej školy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa