Keď ľudia začiatkom minulého roka hromadne dávali výpovede, odborníci sa vo všeobecnosti domnievali, že Veľká rezignácia bola priamym vedľajším účinkom chaosu a neistoty v čase pandémie.

Mnohí pracovníci opustili svoju prácu pre obavy o zdravie a bezpečnosť alebo preto, že im spoločnosti neposkytovali primeranú podporu pre prácu na diaľku. Milióny ďalších odišli pre snahy o väčšiu autonómiu, respektíve prehodnocovali zmysel svojho povolania. Niektoré z týchto myšlienkových pohybov rezignovaných boli reflexiou lockdownov a zdanlivo nekonečného uzamknutia v obývačkách. Iní skončili za viac peňazí na lepších pracovných pozíciách, keďže sa trh práce výrazne transformoval.

Teraz sa však deje niečo nečakané, píše BBC. Aj keď sa obmedzenia týkajúce covidového ochorenia väčšinou zrušili a pandémia v mnohých krajinách ustúpila, výpovede na stoloch nadriadených sa stále hromadia. Údaje ukazujú, že ľudia nielenže naďalej opúšťajú svoje pozície, ale mnohí to plánujú urobiť v najbližších mesiacoch.

Pandémia len ako spúšťač

Odborníci tvrdia, že tento trend podporujú dva faktory. Zatiaľ čo pandémia slúžila ako spúšťač, zárodky Veľkej rezignácie boli zasiate už dávno predtým. Kým sa nevyriešia hlboko zakorenené dôvody, ktoré vedú pracovníkov k odchodu, rezignácie pravdepodobne neustúpia. Ľudia totiž zvažujú, akú rolu hrá v ich živote práca. Prechádzajú do zamestnania, ktoré je viac v súlade s ich novými hodnotami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa