Ministerstvo financií je spolok amatérov. Stovky analytikov nevedia vypočítať dopady reforiem. Preto musí zasiahnuť veľký šéf a vytiahnuť rokmi overené riešenie. Ilustratívny prepočet daňovo-odvodového zaťaženia práce ukradne bez mihnutia oka. Len vďaka tomu dokáže bravúrne prezentovať obrovské rozdiely medzi čistými príjmami živnostníkov a zamestnancov.

„Keď sa môžu kradnúť nejaké diplomovky, čo by sa nemohli nejaké slajdy,“ stroho konštatoval na svojom Facebookovom profile autor výpočtu Jozef Mihál. Za použitie plodov cudzej práce sa v slušnej spoločnosti zvykne platiť. Prípadne aspoň darovať dovolenku Chorvátsku, ale žarty nabok a najnovší prešľap ministra financií je obrovská hanba.

Štát má k dispozícií stovky analytikov. Ide o ľudí schopných prepočítať dopady najrôznejších zmien. Minister financií rozhodne nebol odkázaný kradnúť časti cudzích prezentácií. Lenže ukradol a ministerstvo financií teraz vyzerá ako klub ľudí nezvládajúcich základné matematické prepočty.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Nerobte paniku. V snahe razantne zdaniť živnostníkov ťahá Matovič za kratší koniec

Tento dojem navodzuje aj ďalšia v minulosti nevídaná vec. Zásadné reformy sú predstavované bez dopadov na obyvateľov. Živnostníci ani len netušia, ako sa zvyšovanie odvodov prejaví na ich budúcich penziách. Podľa nejasných rečí ministra financií môže prísť dokonca k ich zníženiu. Oprávnené otázky o dopadoch „daňovej revolúcie“ sú odbíjané hlúpou formulkou: „Ide len o technické detaily.“ Kvôli tomu nikto nevie, ako sa v realite bude vyberať napríklad milionárska daň.

Istá je len jedna vec. Záver prezentácie zásadných reforiem je obrovské fiasko. Môžu za to uletené nápady na detské menu za polovičnú cenu. Dospelí získajú polovicu jedla za tri štvrtiny pôvodnej ceny a krčah vody bude zadarmo. Nápady ozaj nehodné postu ministra financií. Podnikateľom oveľa viac pomôže predstavenie univerzálneho odškodňovacieho zákona. Ten si ešte na jar minulého roka vzal pod svoj patronát I. Matovič a odvtedy neustále blokuje pokusy SaS o jeho prijatie.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič navrhuje ošklbať živnostníkov ako nikto pred ním. Zaočkovaní dostanú od štátu 300 eur

Len tak mimochodom. Daňovo-odvodová reforma mala pôvodne krajine priniesť lepšiu konkurencieschopnosť pomocou menšieho zaťaženia práce. Výsledkom je presný opak. Dramatické zvýšenie odvodov živnostníkov. Žiadne zlacnenie práce z pohľadu zamestnávateľov.

Jedinou zásadnou zmenou je nápad na zavedenie jednej dane a jedného odvodu. Jedinou pomocou podnikateľom je návrh na zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na desať percent. Zmeny nehodné označenia reforma. Pod takýmto názvom v minulosti prichádzali návrhy spôsobujúce prudký hospodársky rast a výraznú tvorbu nových pracovných miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa