Magisterský titul v roku 1998 získal za diplomovú prácu, do ktorej podľa zistení Denníka N povykrádal dve publikácie a odovzdal ju ako svoje dielo. Diplomovú prácu napísal na tému „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty”. Igor Matovič v rokoch 1993 až 1998 študoval Fakultu manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave.

O tom, že Matovičova diplomovka môže byť problémová, prvýkrát napísali Hospodárske noviny v roku 2012. V článku len spomenuli, že jeho práca má rovnaký názov ako publikácia trojice ekonómov Pavla Kárásza st., Juraja Renčka a Pavla Kárásza ml. Denník N sa bližšie pozrel na premiérovu prácu. Po týždni čakania do nej umožnila vysoká škola nahliadnuť v utorok vo fakultnej knižnici. Tam si vzali publikáciu ekonómov, aby s ňou porovnali absolventskú prácu premiéra. 

Po Andrejovi Dankovi vyplávali na povrch ďalšie verejne činné osoby, ktoré majú problém s hodnovernosťou diplomových prác. Vzhľadom na celkový stav slovenského vysokého školstva je pravdepodobné, že ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) sa výpočet politických osobností, ktoré novinári alebo nejaká časť akademickej obce obvinia z napísania nekvalitnej študentskej práce, nekončí. V diskusii na Tablet TV to povedal publicista Juraj Hrabko, informuje o tom TASR.

Posudzovať kvalitu práce urobenej pred rokmi z hľadiska dnešného uhla pohľadu nemôže skončiť inak ako katastrofou. Nejde tu o kvalitu prác, za tú nesú zodpovednosť tí, ktorí prácu prijali. Ale opäť, v politike sú dôležité spôsoby," tvrdí Hrabko pre TASR. Pripomína, že niektorí politici, ktorí v minulosti tvrdo kritizovali študentské práce svojich kolegov, ich sami nemali v poriadku. K tým sa dnes pridal aj premiér Igor Matovič.

Premiérova diplomovka však nespĺňa ani kritéria „dnešného uhľa pohľadu". Denník N totiž zistil viaceré prvky plagiátorstva: Diplomovka má 79 strán. Samotný text sa začína úvodnou kapitolou Ciele diplomovej práce, ktoré Matovič rozpísal na necelé dve strany. Od ďalšej strany už len kopíroval spomínanú knihu ekonómov. Preberá z nej od slova do slova celé state, mnohokrát celé strany aj s tabuľkami. 

I. Matovič v reakcii na svojom faceboéoku tvrdí, že zo svojho postu neodstúpi: "Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno ... a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil."

Jurja Šeliga, podpredseda strany Za ľudí na svojom faceboku napísal: "Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli..."