Nemecké jadro eurozóny sa celé dekády orientovalo na export. Fungovalo ako spoľahlivý motor, ktorý vždy keď nastal problém, ekonomiku kontinentu potiahol. Prežilo množstvo kríz a vždy sa dokázalo adaptovať.

Aktuálne však stojí proti toľkými výzvami naraz, že bežná adaptácia stačiť nebude. Bude nevyhnutne prestavať celý ekonomický model, urobiť generálnu opravu. Nebude to ľahké a odborníci spolu s politikmi hovoria o výzve storočia, ktorej najväčšia ekonomika eurozóny musí čeliť. A zvyšok Európy s ňou.

Bude to najväčší projekt modernizácie priemyslu, ktoré Nemecko zažilo za viac ako sto rokov.
Olaf Scholz, líder strany Sociálna Demokracia

Ekonomika je na tom horšie ako sa čakalo

Nemecké ministerstvo hospodárstva a energetiky si každoročne objednáva report, ktorý pripravujú najvýznamnejšie ekonomické výskumné inštitúty v krajine. Pripravuje sa dva krát do roka, vždy na jar a na jeseň. Ide o hlavnú správu o stave ekonomiky.

 TOMRA Sorting s r.o., firma, zaoberajúca sa výrobou a predajom reverzných predajných automatov na použité nápojové obaly. 
Na snímke výrobna hala, kde sa automaty kompletizujú a expedujú.
Neprehliadnite

Problémy s dodávkami v nemeckom priemysle sa ďalej zhoršujú

Jarný report očakával, že nemecká ekonomika bude rásť tempom 3,7 percenta. Jesenný report túto prognózu okresal o tretinu, očakáva rast len o 2,4 percenta. Problémom nie je len tempo rastu, ale aj samotná trajektória ekonomiky.

Problém má napríklad automobilový sektor, ktorý je pre Nemecko kľúčový. Nielen že sa nedostane ani na dohľad predpandemického roka 2019, ale rok 2021 bude ešte horší ako rok 2020, ktorý mal byť dnom.

Priemysel zaostáva za Talianskom

Najvýpovednejšie bude porovnanie s talianskym priemyslom. Ten sa doteraz nespamätal z finančnej krízy z roku 2008, ale z pandémie sa už takmer zotavil. Naopak, Nemecko po finančnej kríze dokázalo priemyselnú výrobu obnoviť v roku 2011 a v roku 2017 dosiahnuť nový vrchol. Z prepadu v roku 2020 sa však doteraz nespamätalo, naopak, situácia sa zhoršuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa