Stavanie barikád na námestiach. Zapaľovanie kontajnerov a následne tvrdé strety s políciou. Ulicami syčí slzný plyn, padajú rany obuškov a sem-tam príde aj k výstrelu s gumovým projektilom. Svojím spôsobom tradičný obraz protestov vo Francúzsku. Davy rozhnevaných ľudí v uliciach sú tam tradíciou už od Veľkej francúzskej revolúcie.

Súčasné protesty sú napriek tomu čímsi jedinečné. Spôsobila ich snaha vedenia štátu o nastavenie udržateľného dôchodkového systému. Zjednodušene – presadenie zvýšenia veku odchodu do penzie zo 62 na 64 rokov. Francúzsky dôchodkový systém je pritom plný výnimiek. Napríklad ženy vychovávajúce deti majú ísť do penzie až ako 67-ročné. Dôvodom je kratšia doba platenia dôchodkových odvodov.

Pomalý nástup

Porovnávanie dôchodkových systémov je extrémne zložité. Politici v snahe získať voličov radi menia vek odchodu do penzie aj samotnú výšku dôchodku. Na základe tvrdých dát je možné s istotou konštatovať len jednu vec. Dôchodky sú najpomalšie prichádzajúcou sociálnou krízou modernej spoločnosti. Dôvod? Od roku 1980 do roku 2040 narastú štátne výdavky na penzie z 5,5 percenta HDP na približne 10 percent HDP. Ide o celosvetový priemer vypočítaný na základe údajov Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Takýto prudký rast výdavkov jednotlivým štátom dramaticky okreše možnosti financovania iných sociálnych výdavkov. Riešenia pomaly nastupujúcej krízy sú momentálne len tri. Prvé spočíva v nepopulárnom zvyšovaní daní a odvodov. Druhé v znižovaní vyplácaných dôchodkov a tretie v postupnom zvyšovaní veku odchodu do dôchodku. Práve posledné riešenie sa teší najväčšej obľube politických elít.

Spravodlivosť prináša chudobu
Svetová populácia sa dožíva čoraz vyššieho veku. Z tohto dôvodu sa javí ako spravodlivé, keď mladí ľudia budú pracovať dlhšie ako ich rodičia. Lenže v realite je veľký rozdiel, či niekto opracuje štyridsať rokov na stavbe alebo v kancelárií. Obrovským problémom je aj vysoká nezamestnanosť starších občanov. Najmä nízko kvalifikovaní ľudia majú malú šancu nájsť prácu po šesťdesiatke. Pár rokov pred nástupom do penzie väčšinou len živoria na sociálnych dávkach. Preto je zvyšovanie veku odchodu do penzie v mnohých štátoch sprevádzané nárastom chudoby.

Neuspeli demokrati ani Čína

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa