Historický pokles úspor slovenských domácností priniesol jedno pozitívum. Domáce banky núkajú druhé najvyššie zhodnotenie úspor v rámci celej eurozóny. Vklady s dobou splatnosti do jedného roka boli v januári úročené priemerným úrokom 2,08 percenta. Rovnako vysoké zhodnotenie je len v Taliansku a o niečo vyššie vo Francúzsku.
V porovnaní s očakávanou infláciou to nie je žiadne terno. Bankoví analytici totiž odhadujú tohtoročný rast cien okolo úrovne desiatich percent. Kúpna sila úspor tak v nasledujúcich mesiacoch výrazne klesne. Napriek tomu Slováci na tom nie sú až tak zle. Banky v Chorvátsku úročia vklady s dobou splatnosti do jedného roka sadzbou 0,14 percenta. Celkovo je sadzba pod jedným percentom v deviatich krajinách platiacich eurom.
Špecifické ťažkosti
Slovenské banky ponúkajú druhé najvyššie sadzby z viacerých dôvodov. Koncom vlaňajška totiž úspory domácností klesli na historické minimum. Dlhodobé pokračovanie tohto negatívneho trendu nie je v záujme finančných domov, v krajnom prípade môže viesť k nedostatku zdrojov na nové úvery.
V júli minulého roka mali domácnosti v bankách uložených takmer 46,3 miliardy eur. A vysokou infláciou spôsobené ťažkosti sa rozhodli kompenzovať práve úsporami. V novembri mali v bankách uložených už len 45,2 miliardy eur. Na negatívny vývoj finančné domy zareagovali zvyšovaním úrokov vkladových produktov. Časť ľudí začala vďaka tomu opäť viac šetriť a v januári objem vkladov dosiahol 45,8 miliardy eur.
Napriek najnižším úrokom v eurozóne chorvátske banky nemajú podobné problémy a objem úspor v nich slušne rastie. Od júla 2022 do januára 2023 stúpli úspory tamojších domácností z 35,3 miliardy na 37,8 miliardy eur.
Slovenské banky čelia aj ďalšiemu problému. V susedných štátoch sú úroky termínovaných vkladov výrazne vyššie. Napríklad české finančné domy ponúkajú dvoj- až trojnásobné zhodnotenie úspor v porovnaní so slovenskými. Koruna ako jedna z mála medzinárodných mien dokáže v ťažkých časoch posilňovať voči euru aj doláru. Slovenské banky tak čelia riziku, že Slováci presunú úspory do zahraničia. Preto aj museli počas posledných mesiacov začať ponúkať lepšie zhodnotenie.
Tretím špecifickým dôvodom je prudké zdražovanie hypoték. Vo finančnom svete je zdražovanie pôžičiek automaticky sprevádzané lepším zhodnotením vkladov. Výsledkom spomínaných faktorov sú tak relatívne vysokú úrokové sadzby termínovaných vkladov.
Pozor na vysoké sadzby
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?