Začalo sa to rebrandingom Facebooku, ktorý upriamil pozornosť na rastúci priestor ekonomickej aktivity mimo fyzického sveta, od sociálnych médií až po herné platformy. Akcie výrobcu čipov Nvidia a spoločnosti Roblox významne narástli po tom, keď Mark Zuckerberg zmenil značku spoločnosti na Meta Platforms.

Roblox vstúpil na burzu na jar v roku 2021 a rýchlo sa etabloval ako jedna z popredných online herných platforiem s orientáciou na budúce pôsobenie v metaverze - 3D virtuálnom svete. Hodnota akcií Robloxu sa v minulom roku zdvojnásobila.

Zakladateľ Facebooku tento mesiac povedal, že Meta testuje nové nástroje, ktoré umožňujú tvorcom predávať virtuálne aktíva a služby v rámci virtuálneho priestoru, ktorý bude fungovať na platforme Horizon Worlds.

„Možnosť predávať virtuálne predmety a prístup k veciam v digitálnych svetoch je novou súčasťou, respektíve disruptívnou zmenou elektronického obchodu,“ povedal M. Zuckerberg.

Horizon Worlds (predtým Facebook Horizon) je bezplatná online videohra pre virtuálnu realitu, ktorá ľuďom umožňuje vytvárať a meniť virtuálne prostredie.

Meta spustila hru na náhlavných súpravách Oculus VR v USA a Kanade 9. decembra 2021, no celosvetovo ešte na trh uvedená nebola.

Na vývoj metaverza Meta vyčleňuje 10 miliárd dolárov kvartálne po dobu niekoľkých rokov.

Zbohatnúť vo voľnom čase

Počas posledných mesiacov už na existujúcich herných platformách s prvkami metaverza mnohí jednotlivci nakupujú všetko, od umenia až po nehnuteľnosti. Hip-hopová hviezda Snoop Dogg si napríklad kúpila virtuálny pozemok vo virtuálnom priestore hry Sandbox. Fanúšik zaplatil v decembri 450-tisíc amerických dolárov za pozemok vedľa neho.

Na platforme Robloxu môžu používatelia zarábať peniaze aktivitou, hra zapadá do populárneho trendu „play-to-earn“.

V poslednom kvartáli 2021 uzavrel Roblox zmluvu s hokejovou ligou NHL v USA. Umožňuje hráčom zapojiť sa do virtuálnej správy jej infraštruktúry.

Roblox oznámil i novú dohodu s národnou ligou amerického futbalu. Používatelia budú môcť budovať a spravovať vlastné NFL tímy a štadióny.

Je pravdepodobné, že M. Zuckerberg plánuje používateľom umožniť to isté na Horizon Worlds a uľahčiť im míňanie aj zarábanie peňazí na vlastnej platforme virtuálnej reality. „Bude to neoddeliteľnou súčasťou nášho plánu na vytvorenie metaverza,“ povedal M. Zuckerberg

Meta spustila minulý rok v októbri fond Horizon Creators Fund v hodnote desať miliónov dolárov. Nie je jasné, koľko z neho firma vyčleňuje na platby účastníkom Horizon Worlds a koľko môže každý tvorca metaverza potenciálne zarobiť.

M. Zuckerberg, jeden z najbohatších ľudí sveta, povedal: „Speňažovanie pre tvorcov a účastníkov metaverza je skutočne dôležité, pretože všetci sa potrebujú živiť a zarábať na živobytie budovaním týchto úžasných zážitkov, ktoré môžete u nás v Horizon Worlds zažiť.“

Predpokladá sa, že metaverzum bude čoraz väčšmi v hľadáčiku technologických firiem, a biznis v ňom sa naplno rozbehne, keď sa „k párty“ pripojí napríklad spoločnosť Apple alebo Elon Musk, ktorý ponúka 43 miliárd dolárov za skúpenie celého Twitteru do jeho súkromného vlastníctva. Táto sociálna sieť má podľa neho mimoriadny potenciál, ktorý on úplne rozvinie, povedal aktuálne najbohatší človek sveta a vizionár E. Musk.

Podnikanie vo virtuálnej realite bude znamenať zásadný zlom v chápaní ekonomiky.

Ak je reč o inováciách, a najmä tých, ktoré dokážu obrátiť naruby pôvodné podnikania, investori by mali spozornieť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa