Jedným z najhorúcejších a najdiskutovanejších odvetví je metaverzum alebo metavesmír. Vo všeobecnosti sa okrem Microsoftu či Meta Platforms považuje za ďalšieho silného hráča na tomto trhu herná platforma Roblox.

Aj preto bolo oznámenie kvartálnych výsledkov Robloxu za posledný štvrťrok 2021 sledovanou záležitosťou.

Spoločnosť v závere roka potvrdila pretrvávajúci silný rast tržieb, avšak nedosiahol analytické predpoklady. Tržby spoločnosti rástli v roku 2021 o 108 percent na 770 miliónov dolárov. Počet užívateľov vrástol medziročne o 33 percent.

Štyridsať miliárd hodín 

Manažment v oznámení kvartálnych výsledkov taktiež informoval, že ľudia strávili na Robloxe v roku 2021 až 41,4 miliardy hodín, čo predstavuje 35 percentný nárast oproti minulému roku.

Priemerná hodnota objednávok na jedného zákazníka dosiahla hodnotu 60 dolárov. Spoločnosť ukončila rok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni troch miliárd dolárov, zatiaľ čo dlh predstavuje 1,18 miliárd dolárov. Vedenie firmy neposkytlo žiaden výhľad na ďalší kvartál.

Akcie Roblox v reakcii na výsledky klesajú o 25 percent.

 

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Davida Baszuckiho je Roblox s takmer 55 miliónmi aktívnych používateľov denne na platforme „stále viac neoddeliteľnou súčasťou života ľudí“.

Platforma získala popularitu počas pandémie covid-19, kedy hráčom umožnila socializovať sa a vytvárať hry, zdieľať ich na hernej sociálnej sieti a komunitne ich hrať. Herná online platforma si dokázala udržať svoju popularitu aj napriek nedostatku významných partnerstiev s veľkými portálmi ako Facebook a Google.

V roku 2022 sa chce spoločnosť zamerať na „hlbšie formy komunikácie s užívateľmi a ich ponorením do platformy“.

Roblox vstúpil na burzu na jar 2021 a rýchlo sa etabloval ako jedna z popredných platforiem v Metaverse, 3D virtuálnom svete. Hodnota akcií Robloxu sa v minulom roku zdvojnásobila.

Zarábajte s Robloxom

Na platforme môžu používatelia zarábať aj peniaze, hra tak zapadá do populárneho trendu „play-to-earn“.

V poslednom kvartáli 2021 uzavrel Roblox zmluvu s hokejovou ligou NHL v USA. Umožňuje hráčom zapojiť sa do virtuálnej správy infraštruktúry NHL.

Roblox oznámil taktiež novú dohodu s národnou ligou amerického futbalu NFL, ktorá používateľom umožňuje budovať a spravovať svoje vlastné NFL tímy a štadióny.

Spoločnosť v minulosti podpísala zmluvy týkajúce sa reklamy so spoločnosťami ako Hyundai, Nike a Vans. Hra má však aj silnú konkurenciu od platforiem ako je Meta Horizon Worlds, Fortnite a Decentraland.

Akcie spoločnosti Roblox stojí za to sledovať. Pre niektorých investorov môže aktuálny prepad znamenať príležitosť na nákup.

Technologické spoločnosti si v poslednej dobe prechádzajú výpredajmi v dôsledku napätej geopolitickej situácie. V takom prostredí mnoho investorov opúšťa rizikové a volatilné investície.

Ďalšie dôležité správy

metaverse
Neprehliadnite

Investujte do nás. Nikto nedokáže splniť to, čo vám my sľúbime. Zarobíte až na druhom svete