To, že metaverse začína zaujímať čoraz väčšie spektrum ľudí, je už známe nielen medzi technologickými nadšencami, ale aj medzi investormi na akciovom trhu.

Tí vkladajú milióny dolárov do digitálnej budúcnosti internetu. Firmy, ktoré ohlásili, že ich biznis sa bude na tento disruptívny segment zameriavať, sa prudko zhodnotili na burze. Niektorí analytici však zostávajú na pochybách.

Čoraz viac technologických firiem pri príležitosti hodnotenia svojich hospodárskych výsledkov a výhľadov na ďalšie obdobie - hlavne pri načrtnutí ich vízie do budúcna - spomína víziu nového sveta, do ktorého by ich zákazníci vstupovali pohodlne, napríklad zo svojich obývačiek.

Počet zmienok o metaverse
Zdroj: Globaldata
Počet zmienok o metaverse

Z tabuľky vidno, že v posledných ôsmich kvartáloch rapídne rastie počet firiem, ktoré sa o metaverse zmieňujú pri príležitosti reportovania ich hospodárskych výsledkov.

Sci-fi alebo realita?

Alternatívna realita, virtuálny 3 až x-D priestor, kde sa budú odohrávať autentické situácie pracovného, zábavného alebo nákupného charakteru.

Metaverse je online svet, kde sa môžete zúčastniť pohlcujúcich zážitkov, od obchodných stretnutí, virtuálnych koncertov a sledovania športových podujatí, alebo byť priamo ich účastníkom pomocou technológie rozšírenej reality. Svet s príchuťou sci-fi, v ktorom ľudia interagujú prostredníctvom svojho vlastného avatara.

Aký dosah to bude mať na ľudské správanie a návyky? Na to je ťažko odpovedať, podobne ako keby ste v deväťdesiatych rokoch dostali otázku, ako bude vyzerať svet na internete, čo všetko budeme na internete robiť a ako to ovplyvní naše životy.

Metaverse je čoraz viac skloňované slovo. Nie náhodou o tom hovorí zakladateľ Facebooku Marc Zuckerberg, ktorý svoju spoločnosť premenoval príznačne - Meta. Okázalo by chcel niesť vlajku priekopníka a zásadného hráča vo vytvorení alternatívnej reality pre masy.

Technologický gigant opisuje svoj projekt metaversa ako „novú fázu vzájomne prepojených virtuálnych zážitkov“, ktoré využívajú virtuálnu a rozšírenú realitu.

Investori veria v metaverse

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa