Že ste o tom ešte nepočuli? Nie ste sami. Mnohí toto slovo počuli po prvýkrát v živote, až keď digitálny gigant pred pár dňami oznámil zmenu obchodného názvu na Meta. A ani len netušia, čo to vlastne znamená.

Čo teda je metaverse?

Vo všeobecnosti ide o spojenie fyzického a virtuálneho sveta,  ktorý umožňuje interakciu a plnohodnotný život v 3D prostredí. Na rozdiel od štandardného internetu môžu používatelia metaverse vzájomne komunikovať s ostatnými prostredníctvom svojich avatarov vo virtuálnej realite. Presne ako vo videohre. 

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg opísal tento koncept ako „virtuálne prostredie“, do ktorého môžu používatelia vstúpiť a ponoriť sa doň vďaka technológiám ako sú VR headsety, okuliare s rozšírenou realitou, 3D, 2D alebo iné zariadenia.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta a sústredí sa na vybudovanie metaverza

Ale pre úplné pochopenie, čo metaverse znamená, si musíme uvedomiť jeho vplyv na tri ďalšie oblasti života; internet, koncept privátneho vlastníctva a globálnu ekonomiku.

História

Najskôr sa ale pozrime na to, ako sa to všetko začalo. Prvým, ktorý sa o metaverse zmienil, bol americký spisovateľ Neal Stephenson vo svojom románe Snow Crash z roku 1992, hoci o tomto koncepte sa už hovorilo v mnohých iných sci-fi knihách. Neskôr bol metaverse stvárnený aj vo filmoch, ako napríklad Matrix a Ready player one.

Ale ak hľadáte najskorší príklad Metaverse, nehľadajte inde ako v online hre pre virtuálnu realitu s názvom Second Life . Hra spustená v roku 2003 prináša prostredie otvoreného sveta, ktoré umožňuje používateľom žiť doslova „druhý život“. Prostredníctvom svojich avatarov.

Second Life
Zdroj: Shutterstock

Znamená to koniec internetu, ako ho poznáme?

V dôsledku lockdownov za posledný rok a pol začalo viac ľudí pracovať z domu a čoraz viac času trávia online, veľakrát bez osobného kontaktu s inými ľuďmi.

Je dôležité si uvedomiť, že my všetci už žijeme v istej verzii metaverza. Už teraz na vzájomnú interakciu používame Facebook, Slack, Instagram, e-mail alebo akékoľvek iné videoplatformy ako Zoom.

Technologickí lídri sú však presvedčení, že existuje väčší dopyt po online priestoroch, kde by interakcie mohli byť viac digitálne a menej fyzické.

Jedným z najlepších príkladov je Wilder World, ktorý jeho tím popisuje ako „novú dimenziu reality“.

O čo tam v skutočnosti ide? Tím Wilder Worldu vytvoril virtuálne mesto nazvané Wiami, ktoré je postavené na technológii Etherea, Unreal Engine 5 a ZERO.

Virtuálne Wiami z hry Wilder World
Zdroj: RV

Využívajú  čoraz populárnejšie Non-fungible tokeny (NFT) na to aby reprezentovali ekvivalentnú hodnotu aktív, ktoré sú priamo v tomto svete. Napríklad tu je jedno z ich áut.

Alebo pre lepšiu ilustráciu, toto je ich trailer, ktorý naznačuje, aký vysokokvalitný produkt vo virtuálnom svete je možne zakúpiť.

Inými slovami, Metaverse by sa pravdepodobne rýchlo mohol stať ďalšou fázou internetu, niekedy nazývanou aj ako Web 3.0.

Umelá inteligencia, virtuálna realita a mnohé ďalšie technológie sú v podstate len súčasťou toho istého fenoménu. Svojím spôsobom je to všetko len digitálna integrácia mnohých rôznych technológií.

Digitalizácia hodnoty

Metaverse nie je len herný svet Ready player one. Aby ste to správne pochopili, metaverse môže slúžiť ako posledná časť skladačky k úplnej digitalizácii všetkého.

A pre úplnú digitalizáciu všetkého je potrebné vysporiadať majetkové práva v digitálnom svete. Zatiaľ čo internet vyriešil prenos informacií v digitálnom svete, kryptomeny vyriešili vlastníctvo a celý mechanizmus prevodu majetku. Bez nich by človek nemal žiadnu vlastnú suverenitu nad majetkom v metaverze.

Špecifický typ metaverza využíva širší kryptoekosystém, najmä technológie ako NFT a DeFi. V skutočnosti môžu kryptomeny nakupovať veľa predmetov vo virtuálnej doméne, ako napríklad oblečenie.

NFT
Neprehliadnite

Alternatívne formy investícií raketovo rastú. K slovu sa dostávajú NFT a DeFi

Napríklad Sandbox je metaverse postavený na Ethereu, ktorý umožňuje hráčom vytvárať si vlastné produkty, „mintovať“ ich ako NFT a predávať ich na NFT trhoch.

Podobne aj Decentraland používa herné meny a aktíva nazývané LAND. Tie poháňajú každý aspekt ich virtuálneho sveta. Používatelia môžu dokonca nakupovať a speňažiť virtuálne nehnuteľnosti.

Jednoducho povedané, metaverse je digitalizácia všetkého. Znie to hrôzostrašne, ale s technológiami ako metaverse, kryptomeny a NFT by sme mohli väčšinu svojho života stráviť v digitálnom svete.

Globálny HDP exploduje

Čo je dôležité mať na pamäti, je, že s metaverse nepotrebujeme používať fyzický svet. Môžete byť niekým v Nigérii, ísť do metaverse sveta a súťažiť bez akejkoľvek diskriminácie. To zmení ľudskú spoločnosť takým spôsobom, ako ešte nikdy v doterajšej histórii. Dá sa povedať, že technológie vyriešia to, čo sa politikom nepodarilo za stovky rokov.

Metaverse zapojí 8 miliárd ľudí do globálnej infraštruktúry a úplne zmení globálny hrubý domáci produkt (HDP). Je to ako objav novej planéty alebo ako ďalší rozmer globálnej ekonomiky.

Vezmite si Slovensko ako príklad. Pred 40. rokmi to bola chudobná komunistická krajina, pretože všetok majetok ovládala malá skupina ľudí. Ale o niekoľko rokov neskôr Slovensko zrazu zbohatlo. Kde sa vzalo všetko to bohatstvo?

Prišlo zo znovuobjavenia slobodného trhu a súkromného vlastníctva. V priebehu niekoľkých rokov sa takmer všetko vlastníctvo dostalo zo štátnych do súkromných rúk. Ľudia zrazu mohli vlastniť akýkoľvek majetok a podnikať. Tento nový HDP prišiel z ničoho nič len preto, lebo ľuďom sa umožnilo vytvárať a vlastniť svoj vlastný svet.

Rovnakým spôsobom by metaverse mohol vyriešiť súčasnú globálnu stagfláciu,  t. j. nízky rast HDP v kombinácii s vysokou infláciou. Vďaka metaverse by mohla celá globálna ekonomika  znova rásť. Aj preto, lebo sme objavili úplne nový svet.

Mario Monti, taliansky expremiér a profesor ekonómie
Neprehliadnite

Najväčšou hrozbou pre európske zotavenie je stagflácia, tvrdí taliansky expremiér Mario Monti

Metaverse dokazuje, že naša existencia nie je obmedzená len na fyzický svet. Svet má neobmedzený potenciál.

Záverečná myšlienka

Metaverse sa len začína a my z neho zatiaľ nevidíme ani len povestnú špičku ľadovca.

Prestavte si prvú verziu metaverza ako súčasný internet. Nie je dokonalý, ale funguje. Ak si však predstavíme, že do tohto segmentu trhy v priebehu niekoľkých rokov nalejú cunami intelektuálneho a finančného kapitálu, obraz môže byť úplne odlišný.

Každá éra internetu mala svojich víťazov. Ale žiadna spoločnosť sama osebe nemôže priniesť novú éru sama. A to je dôvod, prečo je metaverse taký prelomový koncept. Nie je to len virtuálna realita, Fortnite alebo krypto. Je to myšlienka, ktorá ich všetky spája.

Facebook, čiže Meta, na tejto ceste určite nebude sama.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
KK6 Menlo Park - Spoločnosť Facebook odhalila nové logo a nový názov Meta v sídle spoločnosti 28. októbra 2021 v Menlo Parku. Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg vo štvrtok oznámil, že jeho firma sa premenuje na Meta. Ide o súčasť jeho snahy obsiahnuť v názve spoločnosti svoju víziu virtuálnej reality pre budúcnosť, ktorú Zuckerberg nazýva metaverzum. FOTO TASR/AP 
Facebook employees take a photo with the company's new name and logo outside its headquarters in Menlo
Neprehliadnite

Firma Facebook sa premenuje na Meta. Zmena prišla v náročnom období