My vám sľúbime vyššie platy, no zvýšime dane. Kto nesúhlasí, určite sa poklonkuje bohatým firmám. Takto „kšeftársky“ pristupuje minister financií Igor Matovič (OĽANO) k silnejúcim protestným hlasom učiteľov, zamestnancov školstva, vedcov či výskumníkov, ktorí vytrvalo žiadajú navýšenie platov v zmysle programového vyhlásenia vlády.

Zvýšenie platov o jedno percento si vyžiada zhruba 18 miliónov eur. Ak by štát chcel splniť zámer desaťpercentného zvýšenia, išlo by o 180 miliónov eur ročne. A tak sa hľadajú cesty, kde na to vziať a „nekradnúť“.  

Na snímke je Boris Kollár, predseda parlamentu počas 65. schôdze parlamentu.
Neprehliadnite

Boj o trh s palivami bude krutý, Slováci sa ocitnú v šoku. Politici sa zbláznili, tvrdí Kollár

Učitelia však v spore so štátom nie sú osamotení. Podobné požiadavky majú aj záchranári, zdravotné sestry i samosprávy, ktoré požadujú riešiť akútne problémy z praxe. Vyššie dane mali pôvodne smerovať k navýšeniu peňazí v balíčku pre rodiny na pomoc v boji proti inflácii. Keďže sa to ministrovi financií nepodarilo presadiť, zvolil inú stratégiu a podmienil vyššie platy vyššími daňami, špeciálne platy pre učiteľov.

Zvýšime platy, ale niečo za niečo

Šéf rezortu financií tak chce zrejme dotlačiť koaličnú SaS a ministra školstva Branislav Gröhlinga k tomu, aby odhodili pomyselné červené súkno, keď bránia zvyšovaniu daní. Oni však tvrdia, že na to nie je dôvod. 

Minister financií totiž v tichosti pokračuje v plnení štátnej kasy peniazmi, ktoré nedobrovoľne platia ľudia v dôsledku zdražovania a vysokej inflácie. Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla schodok vo výške 1,384 miliardy eur, čo je oproti marcu nárast deficitu o 236 miliónov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o zlepšenie hospodárenia štátu o 1,243 miliardy.

„Štátny rozpočet má daňové nadpríjmy. Vďaka inflácii prišlo viac peňazí ako malo, sú to stovky miliónov eur. Takisto si dokážeme predstaviť súhlas s vyšším deficitom, aj tam sú nejaké rezervy,“ ozrejmil minister hospodárstva Richard Sulík. 

„Spájať zvyšovanie platov učiteľov so zvyšovaním daní na tabak, alkohol a hazard, je absurdné,“ dodal s tým, že balík lídra OĽANO budú vetovať. Na koaličnej rade bude večer 7. júna asi poriadne horúco a zrejme aj následne o deň neskôr, keď sa návrh ocitne na stole vo vláde.

Najnovšie sa strana SaS sa od 8. júna nebude zúčastňovať na rokovaniach koaličných rád. Strana sa tak rozhodla v záujme upokojenia celospoločenskej situácie. 

Spájanie návrhov so zvyšovaním daní

Minister financií v návrhu spojí už avizované zvyšovanie daní z liehu, hazardu i ruskej ropy so zvyšovaním platov v školstve. Zákon by mal v prípade schválenia začať platiť od júla.

„Teraz sa ukáže, kto za koho kope, treba si obliecť dresy. Tým, že to predložím ako jeden návrh zákona chcem vyjadriť, že to myslíme vážne. Ale náš koaličný partner musí prestať trucovať,“ uviedol I. Matovič. Ešte pred dvomi mesiacmi tvrdil, že ľudia majú pocit, že všetko by mal platiť štát, pomáhať, prispievať a podobne, avšak všetci sme v tom spolu. „Štát nie je oslíček otras sa, štát má len tie peniaze, ktoré ľudia zaplatia na daniach," vysvetlil minister.

Na snímke slovenský premiér Eduard Heger (vpravo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas stretnutia na Úrade vlády v Bratislave 3. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sulík natrel Hegera, mohol v Bruseli vyjednať viac pre Slovákov. Kremeľ si našiel kupcov inde

„Naša požiadavka bola sto miliónov eur, no pokiaľ štát rozhodne o ďalších veciach, čo sa týka daní, to je rozhodnutie odborníkov a politikov," poznamenal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v SR Pavol Ondek.

Minister financií však paradoxne v návrhu nehovorí nič o tom, že by nejaké dane pre ľudí či firmy plánoval skôr či neskôr znížiť. Jeho najnovšia reč je len o zvyšovaní daní, a to opäť bez analýz, dosahov na prax či akýchkoľvek diskusií s odborníkmi z praxe. 

Prezidentka Zuzana Čaputová preto 7. júna vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Vetuje ho v častiach, týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023. Nespĺňajú podľa nej dôvody na skrátené legislatívne konanie.

Žiadne nižšie odvody, plán sa nesplní

Bývalý minister financií a súčasný premiér Eduard Heger pôvodne spomínal, že ich vláda zníži zaťaženie práce a zvýši dane z negatívnych externalít. I. Matovič na svojej sociálnej sieti uviedol, že „masívne zvýšiť daňový bonus pracujúcim rodičom nezaopatrených detí znamená masívne zníženie daní“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa