Rozhadzovanie peňazí je jedným zo znakov súčasnej koalície. Stovky miliónov eur sa už minuli na nie veľmi prospešné nápady ministra financií. Igor Matovič presadil plošné testovanie, očkovaciu lotériu a odmeny pre penzistov s vakcínou proti covidu-19. S odstupom času nešlo o práve úspešné opatrenia a pandémia už zobrala život viac ako 20-tisíckam Slovákom.

Naopak za rozumne utratené peniaze možno označiť dohodu o zvyšovaní platov učiteľov či štátnych zamestnancov. Najmä hroziaci štrajk pedagógov mal potenciál spraviť obrovské škody. Vzdelávaniu detí uštedrilo vážne rany dištančné vzdelávanie v období lockdownov. Odvrátenie ďalšieho výpadku je jedným z mála úspechov vlády.

Obrovský kolaps však stále hrozí slovenskému zdravotníctvu. V tomto sektore pohrozili podaním hromadných výpovedí lekári aj zdravotné sestry. Ide o žiadané profesie, ktoré bez problémov zamestnajú v zahraničí, a preto by im štát mal zaplatiť viac. V opačnom prípade na menej kvalitné výkony doplatia bežní ľudia.

Igor Matovič má pravdu

Koalícia je v ďalšej hlbokej kríze. Liberáli vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú odchod ministra financií z vlády. I. Matovič odmieta opustiť vplyvné kreslo. Svoju stranu pritom bez problémov môže riadiť aj ako poslanec. Napríklad Jaroslaw Kaczyński, líder strany Právo a spravodlivosť, priamo z poľského parlamentu takto už roky riadi krajinu. Podobnú možnosť má aj I. Matovič. Ak ju nevyužije, tak ministri SaS podajú prvého septembra demisiu a štvorkoalícia sa skončí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa