S postupujúcou vojnou na Ukrajine rastie aj ekonomický tlak na Rusko. Ekonomické sankcie budú Moskvu bolieť. Z dlhodobého hľadiska ju môžu vážne poškodiť, z krátkodobého sú skôr len symbolický trest. Vidieť to aj na reakcii Ruska. Reči sa hovoria, strany s protichodnými názormi sa navzájom odsudzujú, ale ruské rakety padajú na Ukrajinu ďalej.

Je to hlavne preto, že Rusko má stále zaujímavé príjmy z exportu komodít, a to hlavne do Európy. Tieto príjmy držia režim ruského prezidenta Vladimira Putina nad hladinou. Nahradiť ruskú ropu a zemný plyn je pre Európu v súčasnosti „mission impossible“. Len zmienka o možnom embargu ruskej ropy už spôsobila šokové vlny.

Cena ropy vzrástla po poslednom víkende rýchlejšie než na začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. To znamená, že invázia nie je pre trh s ropou vážny problém, ale odstránenie časti ruskej produkcie v období historicky tesného trhu s ropou problém už skutočne je.

Trh s ropou je aktuálne veľmi tesný, to znamená, že voľných produkčných kapacít je málo, no ani Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC ) či USA nedokážu ruskú produkciu nahradiť. A hoci je Európa na ruskej rope menej závislá ako na ruskom plyne, nahradiť ruské dodávky je mimoriadne náročné.

Závislosť na ruskej rope je v Európe rôzna

Rusko v Európe pokrýva 25,5 percenta importov ropy, 43,9 percenta plynu a 54 percent tuhých fosílnych palív ako napríklad uhlia.

Závislosť na ruskej rope medzi štátmi Európskej únie (EÚ) je rôzna. Tie štáty, ktoré sú bližšie pri mori, majú väčšiu možnosť diverzifikácie dodávky. Napríklad najväčším dodávateľom ropy do Nemecka je síce Rusko, ale tvorí len tretinu dodávok. Ďalšiu tretinu dodávajú Spojené kráľovstvo, USA a Nórsko. Na zvyšnú tretinu sa skladá ďalších 30 dodávateľov.

Krajiny na juhu Európy odoberajú ropu napríklad z Líbye. Francúzsko nakupuje ropu aj od Saudskej Arábie, Nigérie či Iraku. Rusko je len jeden z menších dodávateľov. Vnútrozemské krajiny vo východnej časti EÚ vrátane Slovenska však veľa na výber nemajú.

Ropovod Družba a Slovnaft

Ropovod Družba, ktorý má kapacitu 700 tisíc barelov ropy denne dodáva ropu z Ruska cez Bielorusko a Ukrajinu do Poľska, Maďarska, na Slovensko a do ďalších krajín. Z toho 100-tisíc barelov denne odoberá Slovnaft, ktorý väčšinu svojej produkcie exportuje do ďalších krajín.

Odoberajú ruskú ropu, ktorá prúdi cez ropovod Družba. Ten má prietok 700-tisíc barelov ropy denne a je možný cieľ sankcií, pretože prechádza aj cez Bielorusko.

Kto nahradí ruskú ropu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa