Počas roku 2021 bolo najväčšou starosťou kartelu OPEC, ako dodať na trh viac ropy bez toho, aby tým spôsobil pokles jej ceny. V roku 2022 je najväčšou starosťou OPEC, ako dodať na trh ropu a neurobiť si hanbu.

V priebehu minulého leta cena ropy prudko kolísala, pretože v karteli OPEC sa veľkí hráči hádali, kto môže a kto nemôže mať vyššiu produkčnú kvótu. Cena ropy vtedy kolísala v pásme 67 až 77 dolárov za barel (159 litrov). Kde sú tie časy. Dnes už ropa nekolíše, iba rastie. Už je nad 90 dolármi za barel a zdá sa, že sa iba rozbieha.

Kde sú tie časy, keď sa kartel hádal o produkcii

V priebehu minulého leta sa hádka v karteli ukončila tak, že od augusta 2021 sa každý mesiac bude produkcia zvyšovať o 400 tisíc barelov mesačne. Bude to trvať dovtedy, kým sa produkcia nedostane nad pred-pandemickú úroveň, čo sa malo stať na konci roka 2022.

Teraz sa zdá, že produkcia kartelu sa na pred-pandemickú úroveň asi nevráti. Kartel totiž produkuje menej, než by mal a nie sú za tým nijaké hry či špekulácie. To sa len roky nízkych cien ropy a slabých investícií podpísali na infraštruktúre, ktorá teraz nestíha.

Až do novembra panovalo aspoň zdanie plnenia plánu, v decembri sa začínali objavovať prvé problémy. Produkcia kartelu vôbec nestúpla, hoci kvóta išla nahor. Produkciu nezvyšovali ani krajiny, ktorých sa kvóty netýkajú.

Irán, Líbya a Venezuela sú oslobodené od dohody o obmedzení produkcie, pretože ich produkcia je nízka kvôli sankciám či vojne. Tieto tri krajiny spolu však produkciu v decembri znížili.

Napríklad v Líbyii je poškodený ropovod, predtým zase boje medzi milíciami odstavili produkciu na najväčšom ropnom poli Sharara. Produkcia je tam najnižšia za posledný rok.

Po stagnácii môže prísť pokles produkcie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa