Vojna je drahá a nákladná logistická operácia. Dlhotrvajúce vojny vedené vo veľkom rozsahu dokážu vyčerpať aj tie najsilnejšie ekonomiky.  Vladimir Putin sa pripravil dôkladne. Príjmy z predaja piatich miliónov barelov ropy, 2,5 milióna barelov ropných produktov, predstavujú 600 miliónov amerických dolárov denne.

K tomu treba pripočítať zemný plyn. Každý deň z Ruska odíde 650 miliónov m3 zemného plynu, za ktorý dostane 400 miliónov dolárov. Spolu teda príjmy dosahujú miliardu dolárov denne.

Príjmy Ruska z ropy a plynu

Rusko zinkasuje v prepočte 1 miliardu dolárov denne za export ropy a zemného plynu, 60 percent z tejto sumy tvoria tržby za ropu a ropné produkty.

Devízové rezervy dosiahli viac ako 640 miliárd dolárov. Samozrejme ide o ekvivalent dolárov. Rezervy sú rozdelené medzi eurá, doláre, juany či zlato. Ruský prezident do armády investoval obrovské peniaze, pred inváziou na Krym míňal už 90 miliárd dolárov ročne na zbrojenie. V roku 2020 to bolo 60 miliárd, v roku 2021 o desať miliárd viac.

Jedna vec sú však investície do zbrojenia, a iná vec je vedenie vojny. Pochodovanie 130-tisíc vojakov, tisíce kusov techniky. Je potrebné jedlo, palivo, šaty, náhradné diely, ošetrovanie, servis. Zásobovanie, logistika. Obete postupne narastajú.

Okrem toho Rusko nemá nasadené všetky sily. Musí udržiavať a kŕmiť rezervy, ktoré sú v pohotovosti. To sú desaťtisíce vojakov a ďalšie tisíce kusov techniky.

Ani veľké príjmy a rezervy na takúto operáciu dlhodobo nestačia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa